Διαμαντίδης; Απών! Παππάς; Απών! Μπατίστα; Απών! Γκιστ; Απών. Κόσμος; Απών! Ο Παναθηναϊκός μετρούσε απόντες και ζύγιζε το άγχος του πριν από τον χθεσινό πρώτο ημιτελικό της Α1. Μετά το ματς, όμως, ο απών ήταν ένας και πιο καθοριστικός.

«ΠΑΟΚ» θα φώναζε ο απουσιολόγος του ΟΑΚΑ και ο Σούλης Μαρκόπουλος, απογοητευμένος από την εικόνα της ομάδας του στο τελευταίο δεκάλεπτο θα απαντούσε: «Απών»! Η άμυνα του Παναθηναϊκού ανέβασε εντυπωσιακά την έντασή της και η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατέρρευσε (83-58). Με επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο 28-9 η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου και του νεοφερμένου Αρη Λυκογιάννη έκανε με εμφατικό τρόπο το 1-0 και ένα αγχώδες ματς έγινε παρτάκι σε άδειο γήπεδο.

«Κάναμε πολλά λάθη και δώσαμε την ευκαιρία στον αντίπαλο για αιφνιδιασμό, αλλά και να σουτάρουν εύστοχα τρίποντα» περιορίστηκε να πει ο Μαρκόπουλος, που περιμένει να δει πιο ανταγωνιστική την ομάδα του στον αυριανό δεύτερο ημιτελικό, οπότε θα έχει στη διάθεσή του τον Βον, αλλά και ο Παναθηναϊκός τον Δημήτρη Διαμαντίδη, τον κόσμο του και ενδεχομένως τον Μπατίστα.

«Είμαι ευχαριστημένος από την άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο. Από εκεί γίναμε καλύτεροι και επιθετικά. Από την άμυνα ξεκινάς και μετά παίζεις στην επίθεση» τόνισε ο Μανωλόπουλος, ο οποίος ευχαρίστησε τον βοηθό του Νίκο Παππά για τη δουλειά που έκαναν τις εβδομάδες που έμειναν μόνοι τους στην τεχνική ηγεσία του ΠΑΟ και καλωσόρισε τον Αρη Λυκογιάννη.

Παναθηναϊκός (23/44 δ., 9/22 τρ., 10/14 β., 27-14 ρ., 18 ασ., 7 κλψ., 5 κοψ., 12 λ.): Χαραλαμπόπουλος 8, Σλότερ 11, Μποχωρίδης 7, Γιάνκοβιτς 12 (3/6 δ., 2/4 τρ., 5 ασ.), Φώτσης 12 (3/3 δ., 2/4 τρ.), Νέλσον 10, Μαυροκεφαλίδης 16 (6/11 δ., 0/1 τρ., 4/5 β.), Μπλουμς 3, Παπαγιάννης, Κούπερ 2, Μόργκαν 2.

ΠΑΟΚ (13/35 δ., 6/21 τρ., 14/17 β., 21-12 ρ., 13 ασ., 6 κλψ., 1 κοψ., 16 λ.): Μπρέμερ 9 (1/6 τρ.), Λάνγκφορντ 4, Λιάπης 3, Κάρτερ 5, Τσόχλας, Δέδας 3, Μαργαρίτης 18 (4/8 δ., 2/4 τρ., 4/5 β., 6-2 ρ., 2 ασ.), Κόττας, Οντουμ 13 (3/6 δ., 1/3 τρ., 4/4 β., 3 ασ.), Χαριτόπουλος, Σαλούστρος.