Ο Άρης υπερασπίστηκε το πλεονέκτημα της έδρας νίκησε σε ματς θρίλερ την ΑΕΚ 71-69 και πλέον ετοιμάζεται για τον αγώνα του Σαββάτου στο ΟΑΚΑ με στόχο το «δύο στα δύο», που θα τον στείλει με «sweep» στους «4» της Α1 μπάσκετ.

Κορυφαίος των νικητών ο Αντεγκμπόγιε με 16 πόντους, ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισαν Ντελινινκάιτις και Σάκοτα με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την αμυντική αδράνεια και την αστοχία της ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Βεζένκοφ προηγήθηκε γρήγορα με 11-4 (4΄).

Ωστόσο, η Ένωση βρήκε τις λύσεις από τα 6.75 και με τους Σάκοτα (2), Ίνγκλις (1) να εκτελούν έτρεξε επιμέρους σκορ 6-18 και προηγήθηκε στο 8΄ με 17-21, ενώ μπήκε στη δεύτερη περίοδο στο +2 (20-22). Μάχη σώμα με σώμα έγινε στη δεύτερη περίοδο με τον Πάσαλιτς να οργιάζει από τα 6.75 (3/4 τρίποντα) και να δίνει το προβάδισμα και πάλι στον Άρη (38-34 στο 18΄).

Και πάλι όμως η ΑΕΚ βασίστηκε στην άμυνα, απέσπασε διαδοχικά φάουλ και από τη γραμμή των ελευθέρων βολών έμεινε ζωντανή, καθώ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο 40-40.

Με τον Βεζένκοφ να παίρνει μπροστά στην επίθεση, τον Νέιμικ να τροφοδοτείται κοντά στο καλάθι και την ΑΕΚ να τα έχει με την… αστοχία της ο Άρης οικοδόμησε μία διαφορά 8 πόντων (53-45 στο 26΄).

Η Ένωση προσπάθησε με ένα ξέσπασμα της να επιστρέψει στο παιχνίδι (53-50 στο 28΄), αλλά Πουλιανίτης και Αντεγκμπόγιε φρόντισαν να επαναφέρουν την τάξη για τον Άρη από τα 6.75 (63-52 στο 30΄). Κι ενώ άπαντες πίστεψαν ότι ο Άρης είχε «καθαρίσει» πρόωρα το παιχνίδι, η ΑΕΚ είχε διαφορετική άποψη.

Με επιμέρους σκορ 4-15 (!), που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Αθηναίου, η Ένωση ισοφάρισε σε 67-67, ενώ στα 46»ο Ντελινινκάιτις έγραψε το 69-69.

Ωστόσο, η λάθος επιλογή του Σάκοτα, που είχε σαν αποτέλεσμα το κλέψιμο από τον Αντεγκμπόγιε, ο οποίος κέρδισε και το φάουλ, έστειλε τον Άρη στη γραμμή των βολών με τον γκαρντ του Άρη να ευστοχεί και στις δύο και να γράφει το τελικό 71-69.

O Σάκοτα προσπάθησε στην εκπνοή να διορθώσει το προηγούμενο λάθος του επιχειρώντας το νικητήριο τρίποντο, αλλά δεν είχε τύχη…

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-40, 63-52, 71-69

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Πάσαλιτς 13 (3), Τσιάρας, Ριντ 6, Τόμας, Πουλιανίτης 3 (1), Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 12 (2), Νέιμικ 14 (10ρ.), Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε 16 (1)

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Γουίλμπεκιν 2, Παπαντωνίου, Ντελινικάιτις 18 (2), Σάκοτα 17 (3), Σαρικόπουλος 7, Αθηναίου 5 (1), Μιλόσεβιτς 6 (1), Μενσά-Μπονσού 6, Ίνγκλις 8 (2).