Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στην αγωνιστική… κατηφόρα της Μπαρτσελόνα, που προερχόταν από τρεις σερί ήττες σε Ισπανία και Ευρώπη, και υπέστη την πρώτη ήττα του στη φάση των «16» της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν στις… λεπτομέρειες με 80-76 από την Μπαρτσελόνα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», για τη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου, αλλά δεν επέτρεψαν στους Ισπανούς να πάρουν μία «χρυσή» διαφορά (+4) ενόψει της συνέχειας.

Ο Παναθηναϊκός άγγιξε ένα πολύτιμο «διπλό», γύρισε το παιχνίδι μετά από ένα δαιμονισμένο τρίτο δεκάλεπτο της Μπαρτσελόνα, που είδε τον Μαρσελίνιο Ουέρτας να μετρά 18 πόντους με 6/6 τρίποντα, αλλά δεν είχε την ψυχραιμία στο τελευταίο λεπτό για την ανατροπή.

Κορυφαίος των «πρασίνων» ο ΝτεΜάρκους Νέλσον με 16 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τζέιμς Γκιστ με 11. Από τους Ισπανούς «έλαμψε» ο «δήμιος» του τρίτου δεκαλέπτου, Ουέρτας, με 22 πόντους.

Η καλά δομημένη άμυνα του Παναθηναϊκού στο πρώτο δεκάλεπτο σε συνδυασμό με τη… βροχή τριπόντων που… πλημμύρισε το Παλάου Μπλαουγκράνα έφερε γρήγορα τους «πράσινους» σε πλεονεκτική θέση.

Από το εις βάρος του 4-0 ο Παναθηναϊκός απάντησε με επιμέρους σκορ 2-16 και στο 7΄ προηγήθηκε με +10 (6-16), μετά από τέσσερα «κολλητά» τρίποντα (Σλότερ, 2 Γκιστ, Διαμαντίδης).

Οι «πράσινοι» μπήκαν στο +6 (14-20 στο 10΄) στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σωστές επιλογές στην επίθεση βρέθηκαν στο 17΄ στους +10 πόντους (25-35).

Ωστόσο, ένα βραχύκλωμα στην άμυνα, που έδωσε πολλά ελεύθερα σουτ στους Ισπανούς, βοήθησε την Μπαρτσελόνα να απαντήσει με επιμέρους σκορ 12-2 και να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο 37-37.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» την αδυναμία του να περιορίσει τον Μαρσελίνιο Ουέρτας, με τον Βραζιλιάνο «μπόμπερ» να ευστοχεί σε 5 διαδοχικά τρίποντα και να διαμορφώνει στο 26΄ το 54-44.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να συνέλθουν σε άμυνα και επίθεση, αλλά η Μπαρτσελόνα είχε βρει ρυθμό, τη στιγμή που ο Ουέρτας συνέχιζε το κρεσέντο του από τα 6.75 (6/6 και 18 πόντους στο γ’ δεκ.) και διαμόρφωνε το 63-53 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου (63-56 στο 30΄).

Με τους Φώτση, Γκιστ να συνδέονται και πάλι από τα 6.75 και το Μαυροκεφαλίδη να κάνει ζημιά κοντά στο καλάθι οι «πράσινοι» προσπάθησαν για την ανατροπή, έτρεξαν επιμέρους σκορ 9-14 και μείωσαν στο 36΄ σε 72-70, ενώ ο εξαιρετικός απόψε Νέλσον μείωσε στο 1,5 λεπτό πριν από τη λήξη σε 77-76.

Ωστόσο, το λάθος του Διαμαντίδη στο 39΄, μετά από επιθετικό του Τόμιτς στην επόμενη επίθεση, και το αψυχολόγητο φάουλ του Γιάνκοβιτς στον Ντόελμαν (καλάθι και φάουλ 80-76) δεν επέτρεψαν την υπέρβαση…

Τα δεκάλεπτα:14-20, 37-37, 63-56, 80-76

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:Λαμόνικα (Ιταλία), Γιόβτσιτς (Σερβία), Γιασεβίτσιους (Λιθουανία)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ(Τσάβι Πασκουάλ): Ντόελμαν 12 (1), Χεζόνια 11 (3), Ουέρτας 22 (6), Αμπρίνες 11 (1), Σατοράνσκι 2, Τόμας 4, Όλεσον 5 (1), Τζάκσον, Λάμπε 4, Νάχμπαρ, Τόμιτς 9.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ 7 (1), Γιάνκοβιτς 7, Φώτσης 8 (2), Νέλσον 16, Μαυροκεφαλίδης 7 (1), Διαμαντίδης 8 (2), Γκιστ 11 (3), Μπατίστα 9, Μπλουμς 3 (1).