Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε στο Ολίμπικο τη Ρόμα 2-0 και προκρίθηκε στη φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ. Η Μπαρτσελόνα, νίκησε στο ντέρμπι του 6ου ομίλου την Παρί Σεν Ζερμέν (3-1) και πέρασε με την πρώτη θέση. Ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε ένα γκολ και φτάνοντας τα 76, ισοφάρισε το ρεκόρ του Ραούλ σε όλες τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Οι ομάδες που συνεχίζουν στο Τσάμπιονς Λιγκ: Μπάγερν, Μάντσεστερ Σίτι, Μπαρτσελόνα, Παρί Σεν Ζερμέν, Τσέλσι, Σάλκε, Πόρτο, Σαχτάρ.

5ος όμιλος:

Μπάγερν-ΤΣΣΚΑ 3-0. Η Μπάγερν άνοιξε το σκορ στο 18’ με πέναλτι του Τόμας Μίλερ. Το 2-0 σημείωσε ο Ρόντε στο 84’ και το 3-0 ο Γκέτσε στο 90’.

Ρόμα-Μάντσεστερ Σίτι 0-2. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν γκολ με τον Νασρί στο 60’. Στη συνέχεια η Ρόμα πίεσε για την ισοφάριση έχασε αρκετές ευκαιρίες, ενώ σε κεφαλιά του Μανωλά η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι. Τελικά, ο Ζαμπαλέτα σκόραρε στο 86’ για το 2-0.

Βαθμολογία: Μπάγερν 15, Μάντσεστερ Σίτι 8, Ρόμα 5, ΤΣΣΚΑ 5.

6ος όμιλος:

Αγιαξ-ΑΠΟΕΛ 4-0. Οι γηπεδούχοι πίεσαν αναζητώντας ένα γκολ και τελικά σκόραραν με πέναλτι του Σένε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 2-0 στο 50’ και ακολούθησαν τα γκολ των Κλάεσεν (53’) και Μίλικ (74’) για το τελικό 4-0.

Μπαρτσελόνα-Παρί Σεν Ζερμέν 3-1. Εξαιρετικό παιχνίδι με τη γαλλική ομάδα να προηγείται στο 15’ με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς. Η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε με γκολ του Μέσι στο 19’ και πήρε το προβάδισμα στο 42΄με εξαιρετικό σουτ του Νεϊμάρ. Ο Σουάρες σκόραρε στο 77’ διαμορφώνοντας το τελικό 3-1. Είναι η πρώτη εφετινή ήττα της Παρί σε όλες τις διοργανώσεις.

Βαθμολογία: Μπαρτσελόνα 15, Παρί Σεν Ζερμέν 13, Αγιαξ 5, ΑΠΟΕΛ 1.

7ος όμιλος:

Τσέλσι-Σπόρτιγκ Λισ. 3-1 Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο προηγήθηκε με πέναλτι του Φάμπρεγας στο 8’. Ο Σίρλε στο 16’ σημείωσε το 2-0 και η Σπόρτιγκ μείωσε με τον Σίλβα στο 50’. Εξι λεπτά αργότερα ο ο Μίκελ σκόραρε για το 3-1.

Μάριμπορ-Σάλκε 0-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Χούντελααρ στο 55’ και πέτυχαν το γκολ με τον Μέιερ στο 62’.

Βαθμολογία: Τσέλσι 14, Σάλκε 8, Σπόρτιγκ 7, Μάριμπορ 3.

8ος όμιλος:

Μπιλμπάο-Μπάτε Μπορίσοφ 2-0. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε άνοιξε το σκορ με τον Σαν Χοσέ στο 47’, ενώ είχε δοκάρι με τον Φερνάντες στο 54’. Ο Σασουέτα στο 88’ πέτυχε το 2-0.

Πόρτο-Σαχτάρ 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 50’ με κεφαλιά του Στεπανένκο, ενώ η Πόρτο ισοφάρισε με τον Αμπουμπακάρ στο 87’.

Βαθμολογία: Πόρτο 14, Σαχτάρ 9, Μπιλμπάο 7, Μπάτε Μπορίσοφ 3.