Θετική εμφάνιση πραγματοποίησαν ο Κώστας Παπανικολάου και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, στις νίκες του Χιούστον επί της Μινεσότα και του Μιλγουόκι επί του Μαϊάμι αντίστοιχα. Ο έλληνας φόργουορντ των Ρόκετς είχε 10π. με 5/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ σε 26 λεπτά συμμετοχής, καθώς η ομάδα του επικράτησε 114-112 στη Μινεάπολη των Τίμπεργουλβς μετά από παράταση.

Το Χιούστον, που έπαιξε και πάλι χωρίς τρεις βασικούς (Χάουαρντ, Μπέβερλι, Τζόουνς), έχασε διαφορά 13 πόντων στο τελευταίο πεντάλεπτο του κανονικού αγώνα και βρέθηκε να χάνει 105-101, αλλά με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Μοτιεγιούνας ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί, παρά την αποβολή με φάουλ του Τζέιμς Χάρντεν, οι Ρόκετς πήραν τη νίκη χάρη σε καλάθι του ρούκι Νικ Τζόνσον στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ο Χάρντεν είχε 38π. με 11/17 σουτ και 13/14β. (αλλά και 8 λάθη) και ο βετεράνος Τζέισον Τέρι πρόσθεσε 19π. και 6ασ. για τους Ρόκετς, που έπιασαν το Μέμφις στην κορυφή της Νοτιοδυτικής Περιφέρειας. Ο Σαμπάζ Μουχάμαντ με 20π. ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μινεσότα, που έχει το χειρότερο ρεκόρ στη Δύση (4-14).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο

Στο Μιλγουόκι, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 14π. με 3/8 σουτ και 8/11 βολές και επιπλέον 7 ριμπάουντ και 2 μπλοκ σε 31:35 λεπτά, καθώς οι Μπακς επιβλήθηκαν άνετα του Μαϊάμι με 109-85. Μαζί με τους Τζαμπάρι Πάρκερ και Κρις Μίντλετον, ο Ελληνας φόργουορντ ήταν ο δεύτερος σκόρερ των νικητών, πίσω από τον «παγκίτη» Κένταλ Μάρσαλ που σημείωσε 20 πόντους με μόλις ένα άστοχο σουτ. Από τους ελλιπείς Χιτ, ο Ντουέιν Ουέιντ είχε 28π. και 8ασ. και ο Κρις Μπος 21.

Το Μέμφις

Αντίθετα, το Μέμφις δεν τα κατάφερε, καθώς ηττήθηκε εντός έδρας 107-101 από το Σαν Αντόνιο και πλέον «συγκατοικεί» με τους Ρόκετς στην πρώτη θέση της Νοτιοδυτικής Περιφέρειας. Ο Κώστας Κουφός έπαιξε λιγότερο από 8 λεπτά, με απολογισμό 2 πόντους (1/2δ, 0/2β.), 4 ριμπάουντ και 2 λάθη, ενώ ο Νικ Καλάθης δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου.

Ο 38χρονος Τιμ Ντάνκαν πέτυχε το τέταρτο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του με 14π., 10ρ. και 10ασ. και ο Μανού Τζινόμπιλι είχε 17π. με 5/5 τρίποντα και 7ασ., καθώς οι Σπερς πλησίασαν σε απόσταση βολής από τους πρωτοπόρους της Περιφέρειας. Για το Μέμφις, ο Μαρκ Γκασόλ είχε 28 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Μάικ Κόνλεϊ 23 πόντους και 10 ασίστ.

Στο ντέρμπι της Ανατολής, το Κλίβελαντ πέρασε νικηφόρα από το Τορόντο (105-91) και πανηγύρισε την έκτη διαδοχική επιτυχία του. Ο ΛεΜπρον Τζέιμς είχε 24π. και 13ασ. και ο Τριστάν Τόμπσον 21π. και 14ρ. για τους Καβαλίερς, ενώ από τους Ράπτορς, που παρά την ήττα παραμένουν στην πρώτη θέση, ξεχώρισαν ο Αμίρ Τζόνσον (27π.) και ο Κάιλ Λόουρι (22π., 9ασ.). Εξάλλου, σπουδαία νίκη πέτυχε το Φοίνιξ στο Ντάλας επί των Μάβερικς με 118-106, με πρωταγωνιστή τον Γκόραν Ντράγκιτς που είχε 28 πόντους και 13 ασίστ και παρά τους 33 πόντους του Μόντα Ελις για τους γηπεδούχους.

Στα αξιοσημείωτα της ημέρας, η πρώτη νίκη της Σάρλοτ μετά από δέκα σερί ήττες (103-102 τη Νέα Υόρκη με καλάθι του Κεμπά Ουόκερ στην εκπνοή), ο… περίπατος της Ατλάντα στο Μπρούκλιν (98-75), με τους Χοκς να σημειώνουν την πέμπτη διαδοχική νίκη τους, και η επικράτηση του Σακραμέντο επί της Ιντιάνα με 102-101, χάρη σε καλάθι του Καρλ Λάντρι στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης.