Ο Λιονέλ Μέσι καταρρίπτει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο. Ο αργεντινός άσος της Μπαρτσελόνα είναι από το βράδυ της Τρίτης, ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Μέσι πέτυχε τρία γκολ στο ματς με τον ΑΠΟΕΛ (4-0) και έφτασε τα 74 στο Τσάμπιονς Λιγκ, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Ραούλ (71). ΄

Θρίλερ στο Ετιχαντ, όπου η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με ανατροπή 3-2 την Μπάγερν. Στην τελευταία αγωνιστική θα κριθεί η πρόκριση, καθώς έχουμε τριπλή ισοβαθμία (Ρόμα, ΤΣΣΚΑ και Σίτι).

5ος όμιλος:

Μάντσεστερ Σίτι-Μπάγερν 3-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 21’ με πέναλτι του Αγουέρο. Ο αργεντικός επιθετικός κέρδισε το πέναλτι καθώς ανατράπηκε από τον Μπενάτια ο οποίος αποβλήθηκε. Παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με δέκα παίκτες, η Μπάγερν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 40’ ο Αλόνσο ισοφάρισε με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ και στο 45’ ο Λεβαντόφσκι σκόραρε για το 2-1.

Τελικά, η Σίτι κατάφερε να κάνει την ανατροπή, με δύο γκολ του εκπληκτικού Αγουέρο (85’ και 91’).

Στο άλλο ματς: ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ρόμα 1-1.

Βαθμολογία: Μπάγερν 12, Ρόμα, ΤΣΣΚΑ και Μάντσεστερ Σίτι από 5.

6ος όμιλος:

ΑΠΟΕΛ-Μπαρτσελόνα 0-4. Οι γηπεδούχοι άντεξαν 27 λεπτά στο α’ μέρος. Τότε ο Σουάρες άνοιξε το σκορ για την Μπαρτσελόνα. Η συνέχεια είχε.. Μέσι. Ο αργεντινός άσος σημείωσε το 2-0 στο 38’ και σκόραρε στο 58’ για το 3-0.

Το χατ τρικ του Μέσι ολοκληρώθηκε στο 87΄ όταν πέτυχε το 4-0. Οι δύο ομάδες τέλειωσαν το ματς με δέκα παίκτες. Στο 70’ αποβλήθηκε ο Ραφίνια και στο 84’ ο Γκιγιέρμε.

Παρί Σεν Ζερμέν-Αγιαξ 3-1. Η γαλλική ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Καβάνι στο 33’. Ο Αγιαξ ισοφάρισε με κεφαλιά του Κλάασεν στο 67’, αλλά ο Ιμπραΐμοβιτς στο 79’ πέτυχε το 2-1 για την Παρί. Στο 83’ ο Καβάνι εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας του Αγιαξ και σκόραρε για το 3-1.

Βαθμολογία: Παρί 13, Μπαρτσελόνα 12, Αγιαξ 2, ΑΠΟΕΛ 1.

7ος όμιλος:

Σάλκε-Τσέλσι 0-5. Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο «καθάρισε» το ματς από το πρώτο μέρος. Στο 2’ ο Τέρι άνοιξε το σκορ, στο 29’ ο Γουίλιαν σημείωσε το 2-0 και στο 42’ έγινε το 3-0 με αυτογκόλ του Κίρκοφ. Ο Ντρογκμπά σκόραρε για το 4-0 στο 76’ και δύο λεπτά αργότερα έδωσε την ασίστ στον Ραμίρες που σημείωσε με κεφαλιά το 5-0.

Σπόρτινγκ Λισαβώνας-Μάριμπορ 3-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Μέγιατς (10’). Ο Νάνι πέτυχε το 2-0 στο 36’, ενώ η Μάριμπορ μείωσε στο 42’ με αυτογκόλ του Τζέφερσον. Το τελικό 3-1 πέτυχε ο Σλιμανί στο 65΄.Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με καθυστέρηση 50 λεπτών, καθώς υπήρχε πρόβλημα στον ηλεκτροφωτισμό του γηπέδου.

Βαθμολογία: Τσέλσι 11, Σπόρτινγκ 7, Σάλκε 5, Μάριμπορ 3.

8ος όμιλος:

Σαχτάρ-Μπιλμπάο 0-1. Οι γηπεδούχοι πίεζαν, αλλά τελικά πέτυχε γκολ η Μπιλμπάο, με δράστη τον Μικέλ Σαν Χοσέ (68’).

Στο άλλο ματς: Μπάτε Μπορίσοφ- Πόρτο 0-3.

Βαθμολογία: Πόρτο 13, Σαχτάρ 8, Μπιλμπάο 4,Μπάτε Μπορίσοφ 3.