Σαρωτικός ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με εντυπωσιακό τρόπο τον Παναθηναϊκό (89-64) και πλέον θα ψάξει μια δεύτερη ευκαιρία την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ για να «σπάσει» το πλεονέκτημα της έδρας.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν απολαυστική κόντρα σε έναν αναιμικό Παναθηναϊκό και πήρε και μια νίκη ψυχολογίας. Όμως αν δεν την εξαργυρώσει με νίκη στο Μαρούσι, η θριαμβευτική βραδιά στο ΣΕΦ θα μείνει απλά για τα στατιστικά αρχεία, καθώς η διαφορά πόντων δεν μετράει και απλά όποια ομάδα πετύχει πρώτη δύο νίκες στους επόμενους τρεις αγώνες θα στεφθεί πρωταθλήτρια.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και επέβαλλαν την κυριαρχία τους με εντυπωσιακό τρόπο, απίστευτη προσήλωση στην άμυνα και έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές.

Τον εντυπωσιακό Γιώργο Πρίντεζη με παράδοση μεγάλων αγώνων κόντρα στον Παναθηναϊκό. Τον αρχηγό Βασίλη Σπανούλη, να παίζει με μυαλό και να δίνει ρεσιτάλ και αμυντικά ιδιαίτερα πάνω στον Ούκιτς. Τον Μάτ Λοτζέσκι να δίνει το έναυσμα στην αρχή και τον Βαγγέλη Μάντζαρη να κάνει εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο ενώ Πέτγουεϊ και Ντάνστον έδωσαν το δικό τους ρεσιτάλ σε άμυνα και επίθεση.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η διαφορά κυμαινόταν σταθερά από 20-25 πόντους αλλά το πιο εντυπωσιακό ήταν το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός είχε σχεδόν σταθερά καλή απόδοση για 40 λεπτά, πράγμα σπάνιο για ντέρμπι, αν και μετά από κάποιο σημείο ο Παναθηναϊκός είχε πετάξει λευκή πετσέτα στο παρκέ.

Από το πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και προηγήθηκε 48-29. Είχε στριμώξει τον Παναθηναϊκό στο καναβάτσο, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ενώ ο Φραγκίσκος Αλβέρτης πήρε τάιμ άουτ μόλις στο τρίτο λεπτό (8-0), δεν μπορούσε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 23-7 στο 8ο λεπτό, έχοντας εκείνη τη στιγμή 5/7 τρίποντα ! Στο δεκάλεπτο το σκορ είχε πάει στο 29-12 με Πρίντεζη και Λοτζέσκι να έχουν ήδη από 8 πόντους και ο Σπανούλης 5.

Αντίθετα από την πλευρά του Παναθηναϊκού ουσιαστικά μόνο ο Διαμαντίδης απειλούσε (5π.) , αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του και κυρίως οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα σουτ από την περιφέρεια.

Ο αρχηγός των «πρασίνων» δημιούργησε προβλήματα αρχικά σε Μάντζαρη και στη συνέχεια σε Κόλινς (τον χρέωσε γρήγορα με δύο φάουλ) ενώ βρίσκοντας σκορ και από τον Μαυροκεφαλίδη (7π. στο πρώτο εικοσάλεπτο) ο Παναθηναϊκός έδειξε προς στιγμήν παλμό. Μάλιστα πήρε και βοήθεια από τον Γιάνβκοβιτς τον οποίο έριξε στο παρκέ ο Αλβέρτης βλέποντας ότι τα βαριά όπλα του δεν ήταν σε καλή βραδιά, ενώ είχε και την σημαντική απουσία του Τζέιμς Γκίστ που δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του.

Όμως ο Ολυμπιακός ήταν αφιονισμένος, ανέβασε τη διαφορά και πάλι στο +17 (40-23 ) και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 48-29 έχοντας 8/14 τρίποντα και 77% στις βολές (10/13).

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 24 πόντους (53-29) και εκεί ήταν το μοναδικό σημείο του αγώνα που χαλάρωσαν, καθώς υπό τις ιαχές του κόσμου για ένα δίλεπτο προσπαθούσαν να σκοράρουν με τρίποντα.

Εκεί ο Παναθηναϊκός με Φώτση και Διαμαντίδη κυρίως απάντησε με ένα μίνι σερί 9-0, πριν πάρει και πάλι την κατάσταση στα χέρια του ο εκ των κορυφαίων Γιώργος Πρίντεζης. Η διαφορά πήγε και πάλι πάνω από 20 πόντους (75-50 στο 32’) και απλά όλοι περίμεναν το τελικό αποτέλεσμα.

«Ήταν κάτι που οφείλαμε στους εαυτούς μας και στον κόσμο και απλά τώρα πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί στα τελευταία λεπτά στο ΟΑΚΑ, αν θέλουμε να νικήσουμε» τόνισε ο Γιώργος Μπαρτζώκας ενώ από την πλευρά του ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Φραγκίσκος Αλβέρτης πρόσθεσε: «Δεν μπήκαμε στο πνεύμα του αγώνα και όταν προσπαθήσαμε να το κάνουμε είχαν όλα τελειώσει. Πλέον πάμε για ένα άλλο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ» ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης συμπλήρωσε: «Απλά έγινε το 1-1 τίποτε περισσότερο».

Τα δεκάλεπτα: 29-12, 48-29, 67-46, 89-64

Ολυμπιακός (18/35δίπ., 13/25τρίπ, 14/18βολ., 23-13ριμπ., 21ασ., 7κλ., 12λάθ.): Πέτγουεϊ 10 (1/2δίπ., 2/2τρίπ., 2/2βολ., 1ριμπ., 1κλ., 1λάθ.), Σερμαντίνι 3 , Ντάνστον 12 (5/5δίπ., 2/3βολ., 3ριμπ., 1κλ., 2κοψ.), Σπανούλης 12 (1/4δίπ., 2/5τρίπ., 4/6βολ., 3ριμπ., 4ασ., 1κλ., 2λάθ.), Περπέρογλου 5 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 5 (1), Κόλινς 2, Σίμονς 3 (8ριμπ.), Λοτζέσκι 8 (2/4τρίπ., 2/2βολ., 2ριμπ., 2ασ.), Πρίντεζης 18 (5/7δίπ., 2/3τρίπ., 2/2βολ., 6ριμπ., 2ασ.), Μάντζαρης 11 (1/1δίπ., 3/6τρίπ., 2ριμπ., 6ασ., 1κλ., 2λάθ.)

Παναθηναϊκός (18/45δίπ., 4/12τρίπ., 16/17βολ., 18-10ριμπ., 13ασ., 7κλ., 13λάθ.): Μπράμος 4, Κάρι 3 (1), Φώτσης 8 (2/4δίπ., 0/2τρίπ., 4/4βολ., 4ριμπ., 2κλ.), Ούκιτς 2, Λάσμε 4 , Μαυροκεφαλίδης 19 (7/17δίπ., 5/6βολ., 6ριμπ., 1ασ.), Διαμαντίδης 12 (2/3δίπ., 2/3τρίπ., 2/2βολ., 1ριμπ., 3ασ., 1κλ., 4λάθ.), Γιάνκοβιτς 4 , Ματσιούλις 8 (2/4δίπ., 1/2τρίπ., 1/1βολ., 3ριμπ. 2ασ., 3λάθ., 1κοψ.), Ράιτ.