Tο όγδοο και τελευταίο εισιτήριο για τα πλέι οφ στη δυτική περιφέρεια του NBA πήρε ηομάδα των Νικ Καλάθη και Κώστα Κουφού, το Μέμφις,μετά τη νίκη επί του Φοίνιξ στην Αριζόνα με 97-91.

Επίσης, οι Γκρίζλις θα έχουν την ευκαιρία να κερδίσουν ακόμη μία θέση στην κατάταξη και να βρεθούν έβδομοι, αν στον τελευταίο αγώνα τους νικήσουν το Ντάλας.

Κορυφαίος των «αρκούδων» ο Ράντολφ με 32 πόντους, ενώ ο Κουφός έπαιξε 10 λεπτά και είχε 4 ριμπάουντ (0/2 δίποντα) και ο Καλάθης αγωνίστηκε περίπου άλλο τόσο χωρίς επίσης να σκοράρει (ένα ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο).

Το Μαϊάμι έπαιξε χωρίς Τζέιμς και Μπος στην Ουάσινγκτον, ηττήθηκε από τους Ουίζαρντς με 114-93 και «χάρισε» στην Ιντιάνα την πρώτη θέση στην ανατολική περιφέρεια, για την οποία είχε κοπιάσει τόσο. Οι πρωταθλητές θα παίξουν με έναν εκ των Ουίζαρντς-Σάρλοτ, ενώ οι Πέισερς με την Ατλάντα.

Το Τορόντο νίκησε 110-100 το Μιλγουόκι (5 πόντους ο Αντετοκούνμπο) κι έκανε ρεκόρ στην ιστορία του με 48 νίκες στην κανονική περίοδο, το Χιούστον επικράτησε 104-98 του Σαν Αντόνιο και θα είναι τέταρτο στη Δύση παίζοντας εναντίον του Πόρτλαντ (5ο) με πλεονέκτημα έδρας.