Δεν άντεξε ο «λαβωμένος» – χωρίς Σπανούλη- Ολυμπιακός που γνώρισε την ήττα (78-74) στην Πόλη από την Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ. Παρά το γεγονός ότι «ξυπνώντας» στα τελευταία λεπτά στην άμυνα πήγε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, χωρίς όμως να τα καταφέρει αφού ο Μακ Κάλεμπ στην πιο κρίσιμη επίθεση ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Μάντζαρη και «εκτέλεσε» τον Ολυμπιακό κάνοντας το 76-72 στα 13’’. Οι βολές των Σλούκα και Κλέιζα απλά διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Η ελληνική ομάδα πλήρωσε την τραγική εικόνα των Αμερικανών της σε άμυνα και επίθεση (με εξαίρεση τον Ντάνστον) αλλά και την κακή άμυνα ιδιαίτερα μέχρι το 35’ η οποία είχε θέσει σε κίνδυνο προσωρινά ακόμα και τη διαφορά των 13 πόντων με την οποία είχε νικήσει ο Ολυμπιακός στο πρώτο ματς.

Αποτέλεσμα πλέον πίσω από την αήττητη Μπαρτσελόνα που έχει εξασφαλίσει την πρόκριση και πιθανότατα την πρωτιά να γίνεται ο χαμός στον «όμιλο του θανάτου» με την Αρμάνι να έχει μικρό προβάδισμα ενός βαθμού και τέσσερις ομάδες να ισοβαθμούν με 12 (Φενέρ, Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός και Μάλαγα) σε ένα σενάριο θρίλερ και με έξι αγωνιστικές να απομένουν.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε λίγο πριν τον αγώνα τον αρχηγό της ομάδας του να πονάει στο γόνατο (τεντοντίτιδα) και να μην μπορεί να αγωνιστεί και αυτό ήταν σίγουρα μεγάλη απώλεια, δεδομένου ότι ο φυσικός ηγέτης του Ολυμπιακού είχε «εκτελέσει» τους Τούρκους στο ΣΕΦ με 28 πόντους μοιράζοντας και 9 ασίστ, στο πιο μεστό εφετινό του παιχνίδι.

Το σοκ από την απουσία του Σπανούλη σε συνδυασμό με τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων, έφερε πολύ γρήγορα τη Φενέρ στο 9-0 στο ξεκίνημα του αγώνα.

Εκεί ο Στράτος Περπέρογλου πήρε το όπλο του και σε λίγα λεπτά έχοντας πετύχει 8 πόντους έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό 16-15 (8’) την ώρα που οι γηπεδούχοι ήταν φανερό ότι είχαν εντολή από τον Ομπράντοβιτς να δώσουν φρενήρη ρυθμό στο παιχνίδι.

Με τρίποντο του Σλούκα οι Πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν 22-21 στο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι πολύ εύστοχες (8/13 και 7/13 αντίστοιχα στα δίποντα) αλλά οι γηπεδούχοι έχοντας υπεροπλία στα ριμπάουντ και πρώτο σκόρερ τον πρώην «ερυθρόλευκο» Λίνας Κλέιζα με 9 πόντους προηγήθηκαν 41-38 στο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα εκτός από τις τρεις χαμένες βολές στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου, ήταν ευάλωτοι κάτω από το καλάθι, ενώ ο Τζαμάριο Μούν στο πρώτο παιχνίδι της καριέρας του στην Ευρωλίγκα ήταν εντελώς εκτός κλίματος και δεν μπόρεσε να βοηθήσει.

Πλιν του Περπέρογλου και του Σλούκα, οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν εύκολα σκορ (ο Λοτζέσκι δεν έδωσε λύσεις από την περιφέρεια) την ώρα που οι Τούρκοι δεν τα περίμεναν όλα από Κλέιζα και Μακ Κάλεμπ, αλλά έπαιρναν σημαντικές επιθετικές ανάσες από Ζόριτς και Μπογκντάνοβιτς.

Ίδια εικόνα στις αρχές του δευτέρου μέρους, με τη Φενέρ χάρις στον επιθετικό οίστρο και την ταχύτητα του Κλέιζα αλλά και το μυαλό του Μακ Κάλεμπ να προηγείται με 49-40 και τον Ολυμπιακό να βρίσκει απάντηση από κοντά και μακριά από τον Πρίντεζη (5π.) για να μειώσει στο 51-47 (στο 26’).

Όσο όμως ο Ολυμπιακός δεν έπαιρνε βοήθεια από τους ψηλούς Αμερικάνους του δεν είχε καμία τύχη. Η τετράδα Ντάνστον (4), Σίμονς (4), Πέτγουεϊ και Μούν είχε μόλις 8 πόντους μέχρι το 27’ και το κυριότερο μικρή συμμετοχή στην άμυνα με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να αυξάνουν συνέχεια το προβάδισμά τους (57-47 στο 27’). Μάλιστα το γεγονός ότι οι Πρωταθλητές Ευρώπης συμπλήρωσαν πολύ γρήγορα (από το 26’) τα πέντε φάουλ, σε συνδυασμό και με μια τεχνική ποινή που δέχτηκε ο κόουτς Μπαρτζώκας, επέτρεπε στη Φενέρ να παίρνει άνετα και εύκολα πόντους από βολές. Το 59-51 του 30’ ήταν μάλλον κολακευτικό για τον Ολυμπιακό που από το 50% του ημιχρόνου (10/20 διπ. και 4/8 τρ.) είχε πέσει στα 45% στα δίποντα (14/31) και σχεδόν 40% στα τρίποντα (5/12).

Ο Ντάνστον έδωσε ανάσες στην τελευταία περίοδο, αλλά δεν αρκούσαν για τη νίκη, όπως και ο οίστρος του Σλούκα. Διότι ο Κόλινς μιμούμενος τον Μούν, ήταν σε…άλλο γήπεδο με αποκορύφωμα το δεύτερο (μετά το ΟΑΚΑ) χαμένο λέι άπ ! Ο Μπαρτζώκας επανέφερε τον Περπέρογλου, αλλά σε εκείνο το σημείο τίποτε δεν λειτουργούσε σωστά στον Ολυμπιακό στον οποίο είναι φανερό πως μετά τη νέα ήττα από τον Παναθηναϊκό διαταράχτηκε εκ νέου η ψυχολογία του, την ώρα που έρχεται το ματς της χρονιάς ως τώρα με την Αρμανι Μιλάνο την άλλη εβδομάδα στο ΣΕΦ, όπου η νικά και συνεχίζει να ελπίζει, ή χάνει και ουσιαστικά αποχαιρετάει τα προημιτελικά.

Η Φενέρ έφτασε στη νίκη κυρίως γιατί στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, πετύχαινε υπερβολικά εύκολα τα καλάθι με την άμυνα του Ολυμπιακού να μην μπορεί να παρακολουθήσει. Όταν αυτή βελτιώθηκε, ιδιαίτερα χάρις στον εξαιρετικό σε αυτό τον τομέα Μάντζαρη οι Πειραιώτες μείωσαν στο καλάθι (76-74) και πήγαν να πάρουν το ματς, αλλά η στιγμιαία αδράνεια στο μαρκάρισμα του Μακ Κάλεμπ στοίχισε όλο τον αγώνα. Επίσης μέτρησαν οι επτά χαμένες βολές και η έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα, κυρίως κάτω από το καλάθι.

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (22/41δίπ., 4/13τρίπ., 22/27βολ., 28-8ριμπ., 3κλ., 13ασ., 11λάθ.): ΜακΚάλεμπ 20 (5/6δίπ., 10/12βολ., 4ριμπ., 1κλ., 3ασ., 2λάθ.), Τζάκσον, Ονάν 2, Μπιέλιτσα Ν. 8 (2/4δίπ., 1/2τρίπ., 1/2βολ., 8ριμπ., 1κλ., 2ασ., 2λάθ.), Μαχμούτογλου 3 (1), Κλέιζα 21 (4/7δίπ., 2/5τρίπ., 7/7βολ., 8ριμπ., 1ασ.), Τουρκιλμάζ, Σέκουλιτς 2, Σάβας (1ριμπ., σε 3’05»), Ζόριτς 9 (4/7δίπ., 1/1βολ., 2ριμπ.), Μπογκντάνοβιτς 9 (4/7δίπ., 0/2τρίπ., 1/2βολ., 1κλ., 3ασ., 2λάθ.), Πρέλντζιτς 4.

Ολυμπιακός (21/42δίπ., 7/19τρίπ., 11/18βολ., 22-8ριμπ., 6κλ., 15ασ., 8λάθ.): Πέτγουεϊ, Ντάνστον 9 (4/6δίπ., 1/3βολ., 7ριμπ., 2ασ.), Περπέρογλου 17 (3/7δίπ., 2/3τρίπ., 5/6βολ., 4ριμπ., 2ασ., 1λάθ.), Σλούκας 17 (4/6δίπ., 2/4τρίπ., 3/4βολ., 1ριμπ., 1κλ., 4ασ., 2λάθ.), Κόλινς, Σίμονς 4, Πρίντεζης 10 (3/8δίπ., 1/1τρίπ., 1/2βολ., 3ριμπ., 1κλ., 2ασ., 1λάθ.), Μαντζαρης 10 (2/3δίπ., 2/4τρίπ., 3ριμπ., 2κλ.), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 7, Μουν.

Στα άλλα αποτελέσματα του ομίλου: Αρμάνι Μιλάνο-Παναθηναϊκός 77-75, Κούτσα Λαμποράλ-Μάλαγα 71-81, Εφές Αναντολού-Μπαρτσελόνα 84-89 παρ. (75-75 καν.αγ.).

Η βαθμολογία (σε 8 αγώνες): Μπαρτσελόνα 16, Αρμάνι Μιλάνο 13, Φενέρμπαχτσε, Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός και Μάλαγα 12, Εφές Αναντολού 10, Κούτσα Λαμποράλ 9.