Παλικαρίσια εκτός έδρας νίκη κατέκτησε ο Απόλλωνας Πάτρας απέναντι στον Άρη.

Η ομάδα της Πάτρας νίκησε 75-67(καν.αγ.:63-63) τους Κίτρινους, αξιοποιώντας στο μέγιστο βαθμό την ισχύ των ξένων που έχει στο δυναμικό της, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους.

Καθηλωμένος εκτός δωδεκάδας ο Χαντ παρακολουθούσε το ματς πίσω από το καλάθι, ενώ την ίδια ώρα οι ξένοι του Απόλλωνα πρωταγωνιστούσαν.

Ρόλο στην εξέλιξη του ματς έπαιξαν τα 12 επιθετικά ριμπάουντ του Απόλλωνα, τα 20 λάθη του Άρη και το μονότονα περιφερειακό στυλ ανάπτυξης των Κίτρινων στο δεύτερο ημίχρονο και την παράταση.

Ειδικότερα στο έξτρα πεντάλεπτο οι παίκτες του Μίλαν Μίνιτς πήραν επιπόλαιες αποφάσεις στην επίθεση.

«Έπρεπε να κάνουμε μία εκτός έδρας νίκη για να εξασφαλίσουμε την παραμονή. Το αποτέλεσμα μας φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στη σωτηρία», δήλωσε ο Νίκος Βετούλας.

«Στις ήττες χρειάζεται η ομάδα την υποστήριξη των φιλάθλων είπε ο προπονητής του Άρη και ανέλαβε την ευθύνη του αποτελέσματος.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 36-35, 52-51, 63-63, 67-75.

ΑΡΗΣ(13/28 διπ., 8/30 τρ., 17/25 β., 35-9 ριμ., 4 κλ., 20 λ., 12 ασ.): Μποχωρίδης 2, Πελεκάνος 13(2), Γκίκας, Τσακαλέρης 3, Ασημακόπουλος 6, Χαρίσης 2, Βεζάνκοφ 14(2), Σαρικόπουλος 4, Μούρτος 4(1), Αθηναίου 19(3).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ(21/49 διπ., 5/23 τρ., 18/23 β., 27-12 ριμ., 10 κλ., 12 λ., 10 ασ.): Ρος 20, Αργυρόπουλος 1, Ντάνιελ 14, Ουίλσον 15(2), Λιανός 4, Πέτροβιτς 8(2), Πελεκούδας, Μιλουτίνοβιτς, Μπολντς 13(1).