Ελληνικό «χρώμα» είχε η δεύτερη διαδοχική νίκη των Γκρίζλις επί του Χιούστον, αυτή τη φορά στο Μέμφις, με 99-81. Με τον Μαρκ Γκασόλ να χρεώνεται νωρίς με φάουλ, ο Κώστας Κουφός έμεινε για σχεδόν 24 λεπτά στο παρκέ και πέτυχε 14 πόντους με 7/8 σουτ, μάζεψε 7 ριμπάουντ και έκανε 3 μπλοκ, παίζοντας παράλληλα αποτελεσματική άμυνα στον Ντουάιτ Χάουαρντ.

Εξαιρετική ήταν και η εμφάνιση του Νικ Καλάθη, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους (4/8δ., 1/2τρ.) και έκανε 3 κλεψίματα σε περίπου 20 λεπτά, βοηθώντας κι αυτός την ομάδα του να φτάσει στη νίκη. Ο Μάικ Κόνλεϊ είχε 17π. και ο Ζακ Ράντολφ 15π. και 17ρ. για τους Γκρίζλις, ενώ πρώτος σκόρερ των Ρόκετς ήταν ο Τζέιμς Χάρντεν με 16π.

Αντίθετα με τους Κουφό και Καλάθη, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε μέτρια βραδιά στην εντός έδρας ήττα του Μιλγουόκι με 112-87 από την Ατλάντα. Ο Ελληνας φόργουορντ τελείωσε το ματς με 5π. (2/4δ., 0/2τρ., 1/2β.) και 4 λάθη σε 25 λεπτά, σε ένα ματς όπου οι Μπακς δεν προέβαλαν ιδιαίτερη αντίσταση στους ελλιπέστατους Χοκς.

Αφού ξεκουράστηκε στο ματς της Παρασκευής με τη Βοστώνη, ο Κέβιν Ντουράντ επανήλθε δυναμικά και οδήγησε την Οκλαχόμα σε εκτός έδρας νίκη 103-91 επί της Φιλαδέλφεια. Ο πρώτος σκόρερ του ΝΒΑ πέτυχε τριπλ-νταμπλ με 32π., 14ρ. και 10ασ. και σημείωσε για δέκατο διαδοχικό παιχνίδι τουλάχιστον 30 πόντους, επίτευγμα που μόλις έξι παίκτες έχουν καταφέρει από το 1990 κι έπειτα. Αξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Σερζ Ιμπάκα με 25π. και 11ρ., ενώ από τους Σίξερς ξεχώρισε ο Τζέιμς Αντερσον με 19π.

Οι Νάγκετς ανέκοψαν την ξέφρενη πορεία της Ιντιάνα, νικώντας την με 109-96 στο Ντένβερ. Οι νικητές είχαν επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, προεξάρχοντος του Ουίλσον Τσάντλερ που σημείωσε 25, ενώ στην άμυνα περιόρισαν τα βασικά ατού των Πέισερς, τον Πολ Τζορτζ (6/18 σουτ) και τον Ντέιβιντ Ουέστ (6/20). Ο Λανς Στέφενσον με 23π., 10ρ. και 7ασ. ξεχώρισε από τους φιλοξενούμενους, που πάντως διατηρούν το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ (34-9).

Στο Τορόντο οι Κλίπερς ξεπέρασαν την απίθανη εμφάνιση του Ταϊρίκ Ρος και νίκησαν 126-118 τους Ράπτορς. Ο βασικός σμολ φόργουορντ των ΅«Καναδών» πέτυχε 51 πόντους με 10/17 τρίποντα (!), αλλά η ομάδα του Λος Αντζελες πήρε το ματς από την επίθεση, καθώς είχε σε σπουδαία βραδιά τους Τζαμάλ Κρόφορντ (37π., 11ασ.) και Μπλέικ Γκρίφιν (30π.). Στο Πόρτλαντ οι Μπλέιζερς είχαν επιθετική πολυφωνία και επικράτησαν 115-104 της Μινεσότα, με πρώτο σκόρερ τον ΛαΜάρκους Ολντριτζ (21π.), ενώ από τους Γουλβς ο Κέβιν Μάρτιν πέτυχε 30 πόντους με 6/10 τρίποντα και ο Νίκολα Πέκοβιτς είχε 23π. και 11ρ.

Ακόμη ένα βήμα για τα πλέι-οφ έκανε το Σικάγο, που νίκησε στη Σάρλοτ 89-87 τους Μπόμπκατς χάρη σε 28 πόντους (6/12τρ.) του Ντι Τζέι Ογκουστιν και παρά τη νέα σπουδαία εμφάνιση του Αλ Τζέφερσον, που είχε 32π. και 13ρ. για τους γηπεδούχους. Η Γιούτα, τέλος, νίκησε 104-101 την Ουάσινγκτον, με πρωταγωνιστή τον Τούρκο σέντερ Ενές Καντέρ, που σημείωσε 24 πόντους με 11/13 σουτ.