Η Αρσεναλ νίκησε τη Φούλαμ 2-0 στην 22η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Αρσεν Βενγκέρ δεν είχε καλή απόδοση στο α’ μέρος, αλλά «καθάρισε» το παιχνίδι στη συνέχεια με δύο γκολ του Σάντι Καθόρλα (57′ και 62′).

Η δεύτερη στη βαθμολογία, Μάντσεστερ Σίτι, νίκησε στο Ετιχαντ 4-2 την Κάρντιφ και έφτασε συνολικά τα 103 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις.

Στο 14′ ο Ντζέκο άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι, αλλά η Κάρντιφ ισοφάρισε με τον Νόνε στο 29′. Στη συνέχεια, η κυριαρχία της Σίτι ήταν απόλυτη. Στο 33′ ο Νάβας πέτυχε το 2-1, στο 77′ ο Γιαγια Τουρέ σημείωσε το 3-1 και ο Αγκουέρο στο 79′ σκόραρε για το 4-1. Η Κάρντιφ μείωσε με τον Κάμπελ στις καθυστερήσεις για το τελικό 4-2.

Ισόπαλο 2-2 τέλειωσε το παιχνίδι της Λίβερπουλ με την Αστον Βίλα στο Ανφιλντ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 με τους Βέιμαν (25′) και Μπεντέκε (36′), ενώ η Λίβερπουλ «απάντησε» με τους Στάριτζ (καθυστερήσεις ημιχρόνου) και Τζέραρντ (53′, πέναλτι).

Αλλα αποτελέσματα στην Πρέμιερ Λιγκ: Σάντερλαντ-Σαουθάμπτον 2-2, Κρίσταλ Πάλας-Στόουκ 1-0, Νόρις-Χαλ 1-0, Γουέστ Χαμ-Νιούκαστλ 1-3.