Η Αρσεναλ έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει με επτά βαθμούς από Λίβερπουλ και Τσέλσι. Κι η αιτία για αυτό είναι η Εβερτον η οποία απέσπασε ισοπαλία 1-1 στο «Εμιρέιτς», στην 15η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Αρσεν Βενγκέρ προηγήθηκε στο 80' με τον Μεσούτ Οζίλ, αλλά η Εβερτον ισοφάρισε τέσσερα λεπτά αργότερα με καταπληκτικό σουτ του Ντεουλοφέου. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, η Αρσεναλ έχασε σπουδαία ευκαιρία να πάρει τη νίκη, όταν το εξαιρετικό σουτ του Ζιρού προσέκρουσε στο δοκάρι.

Άρσεναλ: Σέζνι, Τζένκινσον, Γκιμπς, Ράμσεϊ (68’ Φλαμινί), Μερτεσάκερ, Κοσιελνί, Γουίλσιρ (68’ Ροσίτσκι), Αρτέτα, Ζιρού, Εζίλ, Καθόρλα (68’ Γουόλκοτ)

Έβερτον: Χάουαρντ, Κόλεμαν, Οβιέδο, Μπάρι, Γιαγκέλκα, Ντιστέιν, Μιραλάς (79’ Ντεουλοφέου), ΜακΚάρθι, Λουκάκου, Μπάρκλεϊ (93’ Νέισμιθ), Πίεναρ (71’ Όσμαν).

Στο άλλο παιχνίδι, η Φούλαμ με τον Γιώργο Καραγκούνη να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση νίκησε 2-0 την Αστον Βίλα. Τα γκολ της Φούλαμ σημείωσαν οι Σίντγουελ (21') και Μπερμπάτοφ (30' με πέναλτι).

Η βαθμολογία: Αρσεναλ 35, Λίβερπουλ και Τσέλσι από 30, Μάντσεστερ Σίτι 29, Εβερτον 28, Τότεναμ 27, Νιούκαστλ 26.