Ο Πανιώνιος νίκησε 76-69 την Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης και πλέον κρατά στα χέρια του την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup στο μπάσκετ.

Η ελληνική ομάδα επέβαλε τον ρυθμό της στο α’ μέρος και είχε προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων. Το μπλάκ-άουτ στην τρίτη περίοδο, έδωσε την δυνατότητα στη Σπαρτάκ να φέρει το ματς στα ίσια και να διεκδικήσει τη νίκη. Τελικά, στα τελευταία λεπτά, η ψυχραιμία και ικανότητα του ΜακΚάλουμ βοήθησε τον Πανιώνιο να πάρει τη σπουδαία νίκη.

Η ελληνική ομάδα είχε 19/39 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 14/16 βολές, 17-12 ρημπάουντ, 2 κλεψίματα, 9 ασιστ, 11 λάθη, 7 κοψίματα. Η Σπαρτάκ τέλειωσε το ματς με 23/40 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 11/17 βολές, 19-9 ρημπάουντ, 6 κλεψίματα, 17 λάθη, 13 ασιστ, 3 κοψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 39-27, 51-51, 76-69

Πανιώνιος: ΜακΚόλουμ 24 (6/11δ,2/5τρ,6/6β,4ασ,3ρ,4λ), Σταμάτης, Ντούβνιακ 10 (2), Κάρτερ 11(1), Μίλμπουρν 14 (1), Αθανασούλας, Σκορδίλης 2, Λάνγκφορντ 2, Μισέλ, Σίμτσακ 4, Κυρίτσης, Σαλούστρος 9 (9 ριμπάουντ)

Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης (Βέτρα): ΜακΓκράθ 16 (1/4τρ, 6 ασίστ), Κόστσεβ 8 (8 ριμπάουντ), Μπερτ 26 (2), Κορόλεβ 3 (1), Γιακοβένκο, Ποπόβ, Πέρσιν, Βόιτιουκ, Χόμαν 16 (8 ριμπάουντ), Τκατσένκο