Με τον Τζέιμς Γκιστ σε ρόλο σέντερ αλλά και ηγέτη ο Παναθηναϊκός έκανε τη μεγάλη ανατροπή και πήρε την πολύτιμη νίκη (80-72) σε βάρος της Λιέτουβος Ρίτας. Η μετάλλαξη των Πράσινων μετά την ανάπαυλα των ημιχρόνων ήταν πραγματικά εντυπωσιακή και ο Αμερικανός ήταν εκείνος που έπαιξε τον πιο καταλυτικό ρόλο για να συμβεί αυτό.

Ο Γκιστ βγήκε σεληνιασμένος από τα αποδυτήρια, όπου η ομάδα του Πεδουλάκη ύστερα από ένα κάκιστο 20λεπτο είχε πάει με χάντικαπ 13 πόντων (25-38). Ο Αμερικανός πάουερ-φόργουορντ αγωνίστηκε ως σέντερ λόγω της απουσίας του τραυματία Στεφάν Λασμέ και έκανε τη διαφορά. Μέσα σε επτά λεπτά από την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Γκιστ σημείωσε 14 από τους 17 πόντους του Παναθηναϊκού, βοήθησε την ομάδα του να πλησιάσει στο σκορ (42-46) και άλλαξε συνολικά την εικόνα του αγώνα.

«Ήμασταν αρκετά νευρικοί. Πηγαίναμε να φάμε τη θάλασσα με ένα κουτάλι, με μία πάσα. Είχαμε τον κόσμο να μας δίνει ενέργεια, αλλά δεν είχαμε καθόλου, μα καθόλου καθαρό μυαλό. Αυτό έφερε νευρικότητα, στο ημίχρονο είπαμε στα παιδιά να μη κοιτάνε το ταμπλό, να γυρίσουν μπάλα, να διαβάσουν καλύτερα το παιχνίδι και το κυριότερο μέσα απ’ την άμυνα να βρούμε ρυθμό. Μπορέσαμε και γυρίσαμε το παιχνίδι. Είχαμε αρκετά κλεψίματα, ήμασταν πιο εύστοχοι, πιο ήρεμοι» είπε μετά το ματς ο Αργύρης Πεδουλάκης.

Πρώτος που παρασύρθηκε από την αγωνιστική έκρηξη του Γκιστ, ήταν ο Αντώνης Φώτσης και ακολούθησε ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ο οποίος ταξίδεψε αυθημερόν στην Καστοριά για να αποχαιρετίσει τον παππού του. Ο αρχηγός των Πράσινων ήταν εμφανώς επηρεασμένος από τον δυσάρεστο γεγονός και η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη βρήκε τον ηγέτη της σήμερα στο ΟΑΚΑ στο πρόσωπο του Τζέιμς Γκιστ.

Ύστερα από τα 8/33 σουτ (με 0/6τρ), τα 8 λάθη και μόλις 5 ασιστ στο πρώτο 20λεπτο, ο Παναθηναϊκός είχε μόνο στην τρίτη περίοδο 4/6δ, 5/10τρ, 2/3β, 2λ, 8ασ. Σε συνδυασμό με την άμυνα που ανέβασε πολύ την πίεση, έβγαλε τεράστια ενέργεια και αιχμαλώτισε τους Λιθουανούς, οι έξι φορές πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκε με 50-46 βάζοντας το… νερό στο αυλάκι.

Η Λιέτουβος, συνήλθε από την… πράσινη καταιγίδα και αντέδρασε αλλά ο Παναθηναϊκός είχε βρει τα πατήματα του, είχε καθαρό μυαλό και με τον Ματσιούλις να είναι σημείο αναφοράς στο σετ παιχνίδι (5vs5) και τους Διαμαντίδη, Φώτση να βρίσκουν λύσεις από τα 6μ75, οι πρωταθλητές Ελλάδας κράτησαν την πολύτιμη νίκη που τους δίνει άλλο αέρα.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 25-38, 50-46, 80-72.

Παναθηναϊκός: (21/44δ, 7/19τρ, 17/24β, 19-14ρ, 18ασ, 15κλψ, 6κοψ, 13λ): Μπράμος, Κάρι 6, Μπατίστ 4, Φώτσης 9, Ούκιτς 5, Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης 9, Γκιστ 24 (7/10δ, 2/4τρ, 4/7β, 6ρ, 5κλψ, 3κοψ, 3λ), Παππάς 2, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 16

Λιέτουβος Ρίτας:(15/31δ, 11/27τρ, 9/12β, 19ασ, 2κλψ, 3κοψ, 22λ): Τέπιτς 6, Μπαμπράουσκας, Παλάσιος 6, Σεϊμπούτις 15, Γλυνιαδάκης 2, Γκετσεβίτσιους 17, Όρελικ, Κουκ 3, Σονγκάιλα 6, Γέλοβατς 19, Νταμπράουσκας

***Στο άλλο ματς του ομίλου η Λαμποράλ Κούτσα έκανε την έκπληξη και νίκησε με 70-65 στο Τελ Αβίβ την Μακάμπι. Για τον όμιλο του Ολυμπιακού: Μπάγερν-Ζιέλονα Γκόρα 71-78, Γαλατά-Σιένα 54-52. Στα άλλα ματς: ΤΣΣΚΑ-Ναντέρ 72-60, Παρτίζαν-Μπαρτσελόνα 64-82.