Σημαντικό προβάδισμα στη μάχη για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιούροκαπ απέκτησε ο ΠΑΟΚ απέναντι στην Μπουντούτσνοστ, κατακτώντας μεγάλη νίκη στην Ποντγκόριτσα με 75-69.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι επηρεάστηκαν από διακοπή περίπου δέκα λεπτών που προκάλεσαν στην πρώτη περίοδο οι οπαδοί της Μπουντούτσνοστ, ρίχνοντας αντικείμενα στον πάκγο του ΠΑΟΚ.

Όμως, συνήλθαν και κλείνοντας τους χώρους κοντά και γύρω από το καλάθι τους κατέκτησαν την πολύτιμη νίκη με σουτ των Χαραλαμπίδη και που σφράγισαν το αποτέλεσμα.

Ο Σούλης Μαρκόπουλος δήλωσε : «Συγχαρητήρια στους παίκτες μας, οι οποίοι κράτησαν έναν πολύ καλό ρυθμό στο παιχνίδι και αυτό ήταν το στοιχείο μας έδωσε την δυνατότητα να κοντρολάρουμε τον ρυθμό και στα 40 λεπτά του αγώνα και να πάρουμε τη νίκη στο τέλος. Ξέραμε ότι ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με ομάδα που ήταν αήττητη στην έδρα της.

Τους είχαμε κερδίσει με ένα σουτ στο τέλος του αγώνα στη Θεσσαλονίκη, σε αγώνα τον οποίο θα μπορούσαμε να είχαμε χάσει. Οι παίκτες μας ήταν πολύ αποφασιστικοί, έπαιξαν πολύ έξυπνα και για αυτό πήραμε μία τόσο μεγάλη νίκη».

Ο Γιώργος Μπόγρης είπε : ««Ήταν πολύ σημαντική νίκη, σε πολύ δύσκολη έδρα.

Τίποτα δεν τελείωσε για μας. Χρειαζόμαστε κι άλλες νίκες για να καταφέρουμε να προκριθούμε, αλλά κάναμε ένα πολύ σημαντικό βήμα. Η ομάδα μας έδειξε χαρακτήρα».

Ο ΠΑΟΚ είχε τη συμπαράσταση περίπου 150 εκδρομέων οπαδών του.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 38-40, 51-61, 69-75.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ(22/39 διπ., 4/19 τρ., 13/19 τρ., 21-11 ριμ., 12 ασ., 5 κλ., 11 λ.): Σέχοβιτς 18(1), Μιχαίλοβιτς 4, Πόποβιτς, Σούμποτιτς, Κομάτινα 8, Βίτκοβατς 6, Α. Πόποβιτς 14(1), Ακιντέλε 8 (10 ριμ.), Ιβάνοβιτς 3(1), Τσάπιν 3, Κόλεμαν 5.

ΠΑΟΚ(21/35 διπ., 6/20 τρ., 15/17 τρ., 21-6 ριμ., 17 ασ., 4 κλ., 8 λ.): Πέιν 13(1), Κούπερ 12(2 τρ., 8 ριμ., 6 ασ., 3 κλ., 1 λ.), Χαραλαμπίδης 21(7/7 διπ, 1/3 τρ., 4/4 β.), Τσόχλας, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 1, Δέδας 6(1), Μαργαρίτης 2, Καλλές, Μπόγρης17 (5/6 β., 6/10 διπ., 5 ριμ.), Κασελάκης 3(1), Λιάπης.