Με αποτελεσματικό όπλο στο β΄ ημίχρονο άμυνα ζώνης ο ΠΑΟΚ νίκησε με 89-88 εκτός έδρας την Αλμπα Φέχερβαρ στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Γιούροκαπ.

Τρίτο κατά σειρά ματς-θρίλερ με νικηφόρα κατάληξη έδωσε ο Δικέφαλος του Βορρά.

Την περασμένη Τετάρτη ο ΠΑΟΚ λύγισε(85-84) στην έδρα την Μπούντουτσνοστ με τρίποντο του Ντι Τζέι Κούπερ στη λήξη.

Το Σάββατο πέρασε νικηφόρα(79-75) από το Αλεξάνδρειο σε 45 αγωνιστικά λεπτά, ενώ στο ματς απέναντι στην ουγγρική ομάδα οι γηπεδούχοι επιχείρησαν δύο σουτ για τη νίκη στην τελευταία κατοχή, αλλά αστόχησαν.

Αμυντικά κενά και ανάπτυξη με επιπόλαιες, ατομικές ενέργειες παρουσίασε η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλο στο α΄ ημίχρονο. Οι συνέπειες φάνηκαν στο ταμπλό(20′:42-35).

Στο β΄ ημίχρονο ο ΠΑΟΚ συνήλθε κι ισορρόπησε παίζοντας ζώνη, ενώ στην επίθεση ο προσανατολισμός ήταν εκτέλεση κοντά στο καλάθι.

Συνοπτικά οι νικητές δεν έπαιξαν καλό μπάσκετ και θα χρειαστεί να διορθωθούν, παίζοντας συνεχόμενα παιχνίδια.

Η αποστολή επιστρέφει στην Ελλάδα με προορισμό το Ρέθυμνο, όπου το Σάββατο ο ΠΑΟΚ δοκιμάζεται απέναντι στον τοπικό ΑΓΟΡ.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 42-35, 64-67, 88-89.

ΑΛΜΠΑ ΦΕΧΕΡΒΑΡ: Κεμπ 25, Ζανάτι 2, Χομπς 17(4), Ολαχ 2, Γιούχος 4, Μουρ 18(2), Τοθ 4, Σόμογκι 4, Τοθ 8, Σούπολα 4

ΠΑΟΚ: Πέιν 13, Κούπερ 6(2), Χαραλαμπίδης 19, Τσόχλας 6(1), Τσαιρέλης 21(8/9 διπ., 0/2 τρ. 5/6 β), Δέδας 2, Μαργαρίτης 10(1), Μπόγρης 12, Κασελάκης.