Η Skoda Ξάνθη με χρυσό σκόρερ τον 24χρονο Παναγιώτη Βλαχοδήμο πήρε τη νίκη με 1-0, προσγειώνοντας ανώμαλα την ομάδα του Βαλβέρδε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.
Ο τεχνικός των Ερυθρολεύκων άφησε στον πάγκο τους Τοροσίδη, Φουστέρ, Ντιόγκο. Χρησιμοποίησε τον Πάντελιτς ο οποίος προερχόταν από τραυματισμό και τον Μοντέστο στη δεξιά πλευρά της άμυνας ενώ έχει δείξει ότι αποδίδει καλύτερα στη μεσαία γραμμή. Ο Κορσικανός μαζί με τον Μανιάτη συνθέτουν δυναμικό και απροσπέλαστο δίδυμο στο κέντρο, ικανό να δίνει λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Ο Αμπτούν θέλει πολλή δουλειά για να βελτιωθεί στην τελική προσπάθεια. Ο προπονητής του έκανε λάθος που τον άφησε 81 λεπτά στον αγωνιστικό χώρο. Κατά τη διάρκεια του β' ημιχρόνου και ενώ ο Ολυμπιακός ήταν πίσω στο σκορ, ο Βαλβέρδε προσπάθησε να διορθώσει τα κακώς κείμενα ρίχνοντας στον αγώνα τους Τοροσίδη (62'), Ντιόγκο (67') και με μεγάλη καθυστέρηση τον Φουστέρ (81').
Οι απουσίες των Μιραλάς, Τζιμπούρ, Χολέμπας επηρέασαν την απόδοση του Ολυμπιακού. Ο διαιτητής Πέτρος Κωνσταντινέας έκλεισε τα μάτια στην καθαρή περίπτωση πέναλτι σε τράβηγμα του Εντιμάρ στον Τοροσίδη (92'), δείχνοντας μάλιστα κίτρινη κάρτα στον ερυθρόλευκο διεθνή αμυντικό.
Ο τεχνικός της Ξάνθης Μαρίνος Ουζουνίδης είχε καλά στημένη την ομάδα του στο τερέν. Οι γηπεδούχοι με ασφυκτικό πρέσινγκ κατάφεραν να κρατήσουν μακριά από την εστία του Βιβιανί τους Ερυθρόλευκους. Ο Βάλλας δεν άφησε τον Πάντελιτς να πάρει ανάσα. Ο αρχηγός της ακριτικής ομάδας είχε βοήθειες από τον στόπερ Κομεσίδη. Οι πλάγιοι μπακ Μπαξεβανίδης (δεξιά), Εντιμάρ (αριστερά) δεν έδωσαν χώρους στους Αμπντούν, Φετφατζίδη. Ο τελευταίος είχε καλές προσπάθειες, με κορυφαία τη φάση του 58', όταν με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή των γηπεδούχων και έπιασε δυνατό σουτ, για να εξουδετερώσει ενστικτωδώς ο Βιβιανί.
Ο Ολυμπιακός είχε κατοχή και καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, τις περισσότερες φορές όμως ήταν φλύαρος και δεν βρήκε διαδρόμους για την εστία της Ξάνθης.
Στο α' ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και δημιούργησαν τις περισσότερες ευκαιρίες. Η Skoda απείλησε μία φορά με τον Μαρκόφσκι (9'). Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Βαλβέρδε έκανε έντονες παρατηρήσεις στους παίκτες του: «Κάνετε εύκολα λάθη. Δώστε προσοχή στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Δεν υπάρχει καθαρό μυαλό στην επίθεση. Δεν είστε αποτελεσματικοί. Θέλω να έχετε πιο γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι σας, να κλείσετε χώρους και να μην αφήσετε τους αντιπάλους σας να βγαίνουν πρώτοι στην μπάλα».
Ο βάσκος τεχνικός τα έπαιξε όλα για όλα, ρίχνοντας στον αγώνα δεύτερο φορ (Ντιόγκο), όμως και πάλι ο Ολυμπιακός έμεινε μακριά από το γκολ.
Η πειραϊκή ομάδα ήταν πιο απειλητική στο β' ημίχρονο και έχασε ευκαιρίες με τους Μαρκάνο (50'), Φετφατζίδη (58'), Μανιάτη (67'), Ιμπαγάσα (69'), Ντιόγκο (80'), Αμπτούν (81'), Πάντελιτς (87'). Στη μοναδική αντεπίθεση της ομάδας του Μαρίνου Ουζουνίδη στο 52' οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν το γκολ. Ο Βασιλακάκης με κάθετη πάσα βρήκε τον Βλαχοδήμο, ο οποίος προχώρησε και με υποδειγματικό σουτ νίκησε την ερυθρόλευκη άμυνα (1-0).
Ο διαιτητής Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας) απέτυχε στο έργο του. Αγνόησε την κλασική περίπτωση πέναλτι (92'), ενώ του ξέφυγαν και φάσεις στον πειθαρχικό έλεγχο. Με κίτρινη κάρτα παρατηρήθηκαν οι Βασιλάκης, Βιβιανί, Τοροσίδης.
SKODA ΞΑΝΘΗ: Βιβιανί, Μπαξεβανίδης, Βάλλας, Κομεσίδης, Εντιμάρ, Βασιλακάκης (90' Καζάκης), Ντάνι, Βλαχοδήμος, Μαρσελίνιο (68' Φλίσκας), Πόι (85' Σουάνης), Μαρκόφσκι.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγιερι, Μοντέστο (62' Τοροσίδης), Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Μαρκάνο, Ορμπάιθ (67' Ντιόγκο), Μανιάτης, Ιμπαγάσα, Αμπντούν (81' Φουστέρ), Φετφατζίδης, Πάντελιτς.