Ο Μπαλοτέλι κέρδισε το πέναλτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ανατράπηκε από τον Κινγκ. Το εκτέλεσε ο ίδιος και νικώντας τον Φρίντελ έδωσε τη νίκη στην Σίτι.

Στο α’ μέρος το παιχνίδι ήταν χωρίς ενδιαφέρον, αλλά απέκτησε ρυθμό στη συνέχεια. Μέσα σε ένα δεκάλεπτο, το σκορ είχε γίνει με εντυπωσιακό τρόπο 2-2!

Η Σίτι προηγήθηκε με τον Σαμίρ Νασρί στο 56′. Τρία λεπτά αργότερα, ο Λεσκότ με προβολή έκανε το 2-0, αλλά η Τότεναμ δεν άργησε να απαντήσει. Πρώτα ο Ντεφόε μείωσε σε 2-1 (60′ ) αφού εκμεταλευτηκε λάθος της άμυνας και πέρασε και τον Χαρτ. Το 2-2 έγινε στο 65′ με εξαιρετικό σουτ του Γκάρεθ Μπέιλ.

Πριν από το πέναλτι του Μπαλοτέλι η Τότεναμ έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Ντεφόε δεν κατάφερε να σκοράρει σε κενή αστία.