Σοκ λοιπόν στο «Καμπ Νου» αφού η Μπαρτσελόνα έχασε βαθμούς με το 0-0 με τη Σεβίλη.

Κορυφαίος του αγώνα, ο τερματοφύλακας της Σεβίλης, Χάβι Βάρας, ο οποίος στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, απέκρουσε πέναλτι του Μέσι. Ο Βάρας, είχε κι άλλες σπουδαίες αποκρούσεις, ενώ στο 73′ , σε πλασέ του Ινιέστα η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι τέλειωσαν το παιχνίδι με εννέα παίκτες αφού αποβλήθηκαν στις καθυστερήσεις, οι Κανουτέ και Ναβάρο.

Η Ρεάλ ξεκαθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο μέρος, όταν πέτυχε και τα τέσσερα τέρματα. Μόλις στο 11′ ο Ιγκουαίν άνοιξε το σκορ, για να ακολουθήσουν τα τρία γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο (24′, 28′ και 38′ ). Η Μάλαγα, αντέδρασε στο β’ μέρος, προσπάθησε να μειώσει και είχε δοκάρι με τον Χοακίν (49′ ).

Στα άλλα αποψινά ματς: Σανταντέρ-Εσπανιόλ 0-1, Σπόρτιγκ Χιχόν-Γρανάδα 2-0.