Ο τραυµατισµός του Λιονέλ Μέσι στο «Βιθέντε Καλντερόν» επισκίασε τη νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Ατλέτικο Μαδρίτης (2-1). Συνέβη στο παιχνίδι κατά το οποίο ο 23χρονος άσος γιόρτασε τα δέκα χρόνια από την άφιξή του στη Βαρκελώνη.

Ο Αργεντινός τραυµατίστηκε ύστερα από σκληρό µαρκάρισµα του Ουιφαλούσι στις καθυστερήσεις του αγώνα και αποχώρησε µε φορείο.

Ο Μέσι που βούρκωσε από τον πόνο είχε τραυµατιστεί στον δεξιό αστράγαλο. Η αρχική διάγνωση, σύµφωνα µε τον ισπανικό Τύπο, αναφερόταν σε διάταση συνδέσµων η οποία µπορεί να τον αφήσει έξω για δεκαπέντε ηµέρες. Πάντως σήµερα ο Μέσι υποβάλλεται σε νέες, λεπτοµερέστερες εξετάσεις. Ο Ουιφαλούσι (αποβλήθηκε για την ενέργειά του) πήγε στα αποδυτήρια της Μπαρτσελόνα για να ζητήσει συγγνώµη. Αν η διάγνωση επαληθευτεί, θα χάσει τα µατς µε Μαγιόρκα, Σπόρτιγκ Χιχόν και Μπιλµπάο στο ισπανικό πρωτάθληµα, αλλά και τη συνάντηση µε τη Ρούµπιν Καζάν για το Τσάµπιονς Λιγκ.

Ηταν 17 Σεπτεµβρίου 2000 όταν ο 13χρονος Μέσι έφτασε στη Βαρκελώνη για τη γνωριµία του µε την Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι διατήρησε µάλιστα την παράδοση που τον θέλει να σκοράρει κόντρα στην Ατλέτικο (επτά γκολ στα µεταξύ τους µατς), αφού άνοιξε το σκορ στο 13’! Αυτό όµως, όπως αποδείχθηκε, δεν του έφερε τύχη.

Η Ατλέτικο ισοφάρισε µε τον Ραούλ Γκαρσία στο 25’, αλλά η Μπαρτσελόνα απάντησε µε σουτ του Πικέ (33’) για το 2-1. Η Ρεάλ νίκησε στο «Σαν Σεµπαστιάν» τη Σοσιεδάδ µε 2-1. Το σκορ άνοιξε µε καταπληκτικό σουτ ο Ντι Μαρία (51’), ο Ταµούδο ισοφάρισε στο 62’ και στο 74’ ο Κριστιάνο Ρονάλντο εκτέλεσε φάουλ, η µπάλα χτύπησε στον Πέπε και κατέληξε στα δίχτυα (2-1).

Τα άλλα αποτελέσµατα: Εσπανιόλ - Αλµερία 1-0, Μαγιόρκα - Οσασούνα 2-0, Σπόρτιγκ Χιχόν - Μπιλµπάο 2-2, Χέρκουλες - Βαλένθια 1-2, Σανταντέρ - Σαραγόσα 2-0, Λεβάντε - Βιγιαρεάλ 1-2, Μάλαγα - Σεβίλλη 1-2. Βαθµολογία (σε 3 αγωνες): Βαλένθια 9, Ρεάλ και Σεβίλλη από 7, Μπαρτσελόνα, Ατλέτικο, Εσπανιόλ και Βιγιαρεάλ από 6.