Αυτή τη φορά δεν έφταιγαν οι (σκληρές) μπάλες της Ευρωλίγκας. Η έλλειψη συγκέντρωσης, μαχητικότητας, υπομονής, ή με μία λέξη σοβαρότητας, ήταν η γενεσιουργός αιτία των 10 λαθών σε μόλις 11 (αγωνιστικά) λεπτά που υπέπεσαν οι παίκτες του Ομπράντοβιτς χθες στον «Άγιο Θωμά».

Χάρη στην ποιότητα, την αμυντική λειτουργία στο δεύτερο μέρος και την εξαιρετική απόδοση του Διαμαντίδη και του Ουίνστον ο Παναθηναϊκός δεν τα πλήρωσε, όμως χρειάστηκε να κυνηγά ασθμαίνων (για περίπου 20 λεπτά) το Μαρούσι προκειμένου να διορθώσει την κατάσταση και να πάρει τη νίκη (79-68).

Σε λιγότερο από δώδεκα λεπτά οι «πράσινοι» έκαναν 10 λάθη και σε συνδυασμό με τα 7 κλεψίματα και τα πέντε επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε η ομάδα του εκτελούντος χρέη «υπηρεσιακού» προπονητή Νίκου Λινάρδου (παρόντος του νέου «τιμονιέρη» του Αμαρουσίου, Σούλη Μαρκόπουλου που παρακολουθούσε- από τα επίσημα- την ομάδα που θα πρωτοκοουτσάρει την ερχόμενη αγωνιστική) βρέθηκαν να χάνουν με 16 πόντους (30-14)!

«Είναι κλασική περίπτωση, αν δεν ξεκινήσεις σοβαρά και συγκεντρωμένα αντιμετωπίζεις πρόβλημα. Μας πήρε ώρα να μπούμε στο ματς. Ελπίζω από εδώ και πέρα να μπαίνουμε με αποφασιστικότητα από το πρώτο δευτερόλεπτο», είπε ο Αλβέρτης, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε ότι η εμπειρία των 500 (χθες) συμμετοχών του στην Α1 είναι τεράστιο εφόδιο και σημαντικό πλεονέκτημα για τον ίδιο και τον ΠΑΟ. «Το καλό ρόστερ είναι στα χαρτιά. Το πραγματικά καλό ρόστερ αποδεικνύεται κάθε φορά που οι 5 που είναι μέσα στο γήπεδο αγωνίζονται σύμφωνα με τις δυνατότητές τους. Ειδάλλως το καλό ρόστερ είναι ένα χαρτί για να το πετάξεις στα σκουπίδια», σχολίασε εκνευρισμένα ο Ομπράντοβιτς, που επεσήμανε την ικανότητα αλλά και την τύχη που είχε ο Διαμαντίδης, ο οποίος ήταν η αιτία που ο ΠΑΟ πήγε στα αποδυτήρια με μονάχα έξι πόντους μειονέκτημα.

Ο εκπληκτικός «Μήτσος» (που αγωνίστηκε 35 λεπτά), που ήταν σχεδόν αλάνθαστος, έκλεψε στα 4΄΄ την μπάλα από τον Πάρκερ, ο οποίος έκανε αντιαθλητικό φάουλ. Ο άσος του ΠΑΟ έχασε τη μία βολή (μοναδική αστοχία του χθες) και στην επαναφορά βρήκε στόχο σε εκτός ισορροπίας σουτ από τα 9 μέτρα και πάνω σε άμυνα. Μαζί με 2/2β του Μπατίστ το 40-30 στο 18.50΄ έγινε 40-36 και οι γηπεδούχοι ένιωσαν ότι ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε. Τα λάθη μειώθηκαν (κανένα μέχρι την ανάπαυλα, ένα στην τελευταία περίοδο), τα αμυντικά ριμπάουντ δεν χάθηκαν, ο Διαμαντίδης συνέχισε να οργιάζει βρίσκοντας συμπαραστάτη τον εκπληκτικό Ουίνστον, ο Σπανούλης μοίραζε ασίστ (5 στο β΄) και ο Αλβέρτης κατέθετε την εμπειρία του. Από την άλλη το Μαρούσι, που αγωνίστηκε χωρίς τον άρρωστο (νοσηλεύεται με ίωση) Γλυνιαδάκη, έχασε λόγω ενοχλήσεων στον αχίλλειο τον Μαυροειδή και λόγω επιθετικών φάουλ (που έξυπνα πήρε ο «Φράγκι» και ο Ζίζιτς) τον Μπράιαντ, με αποτέλεσμα να απολέσει κάθε δύναμη κοντά στο καλάθι.

Η άμυνα του ΠΑΟ συνολικά στο δεύτερο μέρος δέχθηκε τέσσερις πόντους περισσότερους από ό,τι στο τραγικό πρώτο δεκάλεπτο (και δύο λιγότερο από ό,τι στα πρώτα 12λεπτα), αποδεικνύοντας ότι χρειάζεται θέληση και συγκέντρωση για να πάρεις τη νίκη έστω και αν διαθέτεις ένα από τα δύο ακριβότερα ρόστερ της Ευρώπης.