H 1η θέση στην οποία σκαρφάλωσε ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη του επί της ΑΕΚ στο ντέρμπι, δεν είναι απόρροια μόνο των συνεχόμενων επιτυχιών (7 νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, 4 στη Σούπερ Λίγκα) που έχει η ομάδα, αλλά και της άμυνας- γρανίτη, που είναι η καλύτερη του πρωταθλήματος και μια από τις πιο αποτελεσματικές αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη! Και η άμυνα αρχίζει από τον τερματοφύλακα! Μόλις 2 φορές έχουν μαζέψει οι Μάριο Γκαλίνοβιτς και Αρκάντιους Μάλαρτζ την μπάλα από τα δίχτυα τους στο πρωτάθλημα, από 1 γκολ ο καθένας, με τον Κροάτη γκολκίπερ να έχει δεχτεί 1 τέρμα ακόμη στο Κύπελλο από τον Εθνικό Αστέρα και τον Πολωνό 1 στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.

Γκολ με το σταγονόμετρο, που μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού (4 και οι δύο τους)!

Το rotation (περιστροφή) του Ζοζέ Πεσέιρο έχει ωφελήσει και τους τερματοφύλακες, καθόσον υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ τους, που έχει επηρεάσει ακόμη και τον τρίτο στην ομάδα, Ορέστη Καρνέζη, ο οποίος μέχρι τώρα έχει συμμετοχές μόνο στα φιλικά ματς. Μεγαλύτερη εκρηκτικότητα ο Πολωνός, που έχει την κόμμωση Μοϊκανού, πιο έμπειρος «γεμίζει» πιο πολύ το τέρμα ο ψηλότερος κατά

Ουδείς γνωρίζει ποιος θα έχει σειρά να διαφυλάξει τα νώτα της ομάδας μετά τη διακοπή και αυτό μόνο κέρδος είναι για τον Πεσέιρο

5 πόντους (1μ95) διεθνής Κροάτης. Πιο γρήγορος στις εξόδους ο 27χρονος Μάλαρτζ, βολέ ακριβείας και πιο δυνατός (πιο βαρύ κορμί) στις εξόδους ο 31χρονος Γκαλίνοβιτς, είναι ορισμένα από τα στοιχεία που τους διακρίνουν. Ο Μάλαρτζ που πέρυσι ήταν από τους καλύτερους τερματοφύλακες του πρωταθλήματος και υπήρχε στην «πράσινη» μεταγραφική ατζέντα κάτω από το όνομα του ασφαλώς ακριβότερου Ντιέγκο Μπενάλιο (Εθνική Ελβετίας), φάνηκε αποφασισμένος να κρατήσει τη θέση του βασικού. Δέχτηκε 1 γκολ στο εκτός έδρας ματς (1-2) με την Αρτμέντια για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, ενώ στο πρωτάθλημα «λύγισε» μόνο από το σημείο του πέναλτι στην ήττα (1-0) από τον Αστέρα στην Τρίπολη. Δέχτηκε 2 γκολ δηλαδή σε 540 λεπτά συμμετοχής στο πρωτάθλημα (6 ματς) και σε 270 λεπτά στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ (3 παιχνίδια). Στο παιχνίδι της 28ης Οκτωβρίου με τον Ατρόμητο στη Λεωφόρο, ο Μάλαρτζ μπορεί να μη δέχτηκε γκολ, όμως είχε τη βοήθεια της τύχης και έκανε ατομικά λάθη. Είχε έρθει η ώρα του Γκαλίνοβιτς και τρεις μέρες αργότερα, ο Κροάτης που ήρθε στον Παναθηναϊκό το 2004, αγωνίστηκε στον αγώνα του Κυπέλλου με τον Εθνικό Αστέρα στην Καισαριανή. Δέχτηκε 1 γκολ (1-3 το σκορ), αλλά ήταν από τους πρωταγωνιστές της συνάντησης με αποκρούσεις ακόμη και στο «Γ» της εστίας του! Απολογισμός του Γκαλίνοβιτς που φοράει το νούμερο «1» είναι 2 γκολ σε 180 λεπτά πρωταθλήματος, σε 90 λεπτά Κυπέλλου και σε 90 λεπτά στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Αυτό που γίνεται στον ΠΑΟ με τους τερματοφύλακες έχει μόνο κέρδος για την ομάδα, ενώ ουδείς από τους δύο γνωρίζει μετά τη διακοπή ποιος θα έχει σειρά να διαφυλάξει τα νώτα της ομάδας…

ΓΙΟΖΕΦ ΒΑΝΤΣΙΚ

«Ενίοτε ο Παναθηναϊκός είχε καλούς τερματοφύλακες. Δύο γκολκίπερ επιπέδου για να υπάρχει ανταγωνισμός και έναν μικρό.

Το ίδιο κάνει και σήμερα.

Τόσο ο συμπατριώτης μου ο Μάλαρτζ όσο και ο Γκαλίνοβιτς είναι πολύ καλοί. Έμαθα ότι ο Μάλαρτζ είπε ότι θέλει να μου μοιάσει: αυτό είναι ευχάριστο για μένα, όμως για να καθιερωθείς στον Παναθηναϊκό δεν είναι εύκολο πράγμα, καθώς η φανέλα είναι βαριά. Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά και μέσα από τις εμπειρίες που είχα και έχω, καθώς προπονώ τερματοφύλακες (σ.σ.:

στις ακαδημίες της Άρσεναλ στην Ελλάδα), είναι ότι πρέπει να συνεχίσουν να δουλεύουν σκληρά και να μην επαναπαυτούν».