Δυόμισι χρόνια (από τις 8 Μαΐου 2005- 28η αγων.) έκανε ο Παναθηναϊκός να πατήσει κορυφή στη βαθμολογία του πρωταθλήματος και χθες το κατάφερε με τη δίκαιη νίκη του (2-1) επί της ΑΕΚ, που πανηγύρισαν ανάλογα παίκτες και οπαδοί... «Όλε-όλε» από την εξέδρα του κατάμεστου χθες και για πρώτη φορά φέτος «Απόστολος Νικολαΐδης» με την ανθρώπινη αλυσίδα που έφτιαξαν οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟ να επισκέπτεται πότε το ένα, πότε το άλλο πέταλο.

Ήταν μαγική βραδιά, θυμίζοντας παλιές καλές στιγμές για τους «πράσινους», η χθεσινή, έτσι όπως εξελίχθηκε, με τον Ζοζέ Πεσέιρο να «διαβάζει» καλύτερα το παιχνίδι από τον Φερέρ, να ανακαλύπτει τον πολυτιμότερο ποδοσφαιριστή (Βαγγέλη Μάντζιο) του αγώνα και εν τέλει να νιώθει και αδικημένος από το τελικό σκορ, που έφερε τον ΠΑΟ 1 βαθμό πάνω από την ΑΕΚ έπειτα από 8 αγωνιστικές.

ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ
Η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της στο δεύτερο ημίχρονο, έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Μπλάνκο κι εκεί που είχε την πρωτοβουλία του αγώνα με τον ΠΑΟ να παίζει με 10 ποδοσφαιρι- στές από την αποβολή του Σέριτς (δεύτερη κίτρινη), ο ΠΑΟ δέχτηκε σανίδα... σωτηρίας από τον Δέλλα! Στο 77΄ ο «κολοσσός» σε... κοκορομαχία (πρόσωπο με πρόσωπο) με τον Εν Ντόι εκτός φάσης, κι ενώ λίγο πριν είχε κερδίσει τη μονομαχία τους στον αέρα, φάνηκε να χτυπάει ελαφρά τον Σενεγαλέζο που το εκμεταλλεύτηκε και έπεσε στο έδαφος σφαδάζοντας. Ο διαιτητής Καλόπουλος που δεν είδε τη φάση (όπως και οι περισσότεροι, αφού η μπάλα ήταν στην αντίπαλη εστία) ενημερώθηκε από τον επόπτη και του έδειξε την κόκκινη κάρτα και κίτρινη στον Εν Ντόι. Και κίτρινη να έδειχνε στην «κολόνα» της ΑΕΚ, θα ήταν η 2η. Εκεί το ματς τελείωσε για την Ένωση, που επηρεάστηκε και από τύχη δεν δέχτηκε γκολ σε τρεις κλασικές ευκαιρίες που είχε ο ΠΑΟ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έδειξαν μεγαλύτερο πάθος και γενικά ήταν πιο συγκροτημένη ομάδα. Η άμυνα λειτούργησε άψογα (σταθεροί οι Μόρις, Σαριέγκι) με εξαίρεση τη στημένη φάση στο γκολ της ΑΕΚ (ευθύνεται ο Τζιόλης), εν αντιθέσει με τα μετόπισθεν της Ένωσης, που δεν ενέπνεαν εμπιστοσύνη και οι παίκτες της (αρχικά ο Άλβες, που όμως στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή του και στη συνέχεια οι Δέλλας, Παπασταθόπουλος, Αρουαμπαρένα) ήταν επιρρεπείς στα λάθη. Ο Ζήκος στο κέντρο και κάποιες φορές ο Ενσαλίβα έτρεχαν και μπάλωναν τις τρύπες, ενώ τα ακραία χαφ Μαντούκα και Σέζαρ κολύμπησαν σε ρηχά νερά. Λάθος του Φερέρ που έπαιξε με έναν επιθετικό (Λύμπε) και αυτόν με πλάτη προς το τέρμα του ΠΑΟ, ενώ ο Ριβάλντο χάθηκε από το μαρκάρισμα του Μάτος, αλλά και το ομοιογενές γενικά κέντρο των γηπεδούχων. Με πολλές δυνάμεις ο Δημούτσος από δεξιά, πολλά χιλιόμετρα από τους Καραγκούνη και Τζιόλη, ενώ ο Μάτος ήταν για άλλη μια φορά «πανταχού παρών»! Ο Μάντζιος έδειξε τη σπουδαία τεχνική του κατάρτιση, σε κάθε φάση έσπερνε πανικό και χθες είχε ουσία στο παιχνίδι του και ήταν αποδοτικός. Ήταν ο άσος που έβγαλε από το μανίκι του ο Πεσέιρο, ο οποίος είχε αποκλείσει τον επιθετικό στο ματς με την Κοπεγχάγη και χθες τον έβαλε βασικό!

ΤΑ ΓΚΟΛ
Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης άνοιξε το σκορ (1-0) στο 6΄, έπειτα από προσωπική ενέργεια του Βαγγέλη Μάντζιου. Ο υψηλόσωμος επιθετικός δέχτηκε μακρινή μπαλιά, κοντρόλαρε με το στήθος έχοντας πλάτη τον Άλβες, κατάφερε να γυρίσει, έκανε αριστερό βολέ, απέκρουσε ασθενώς ο Μάχο και ο Σαλπιγγίδης με κεφαλιά σκόραρε. Ήταν το 6ο γκολ του διεθνούς επιθετικού στο πρωτάθλημα σε 7 ματς (ήταν τιμωρημένος στην πρεμιέρα με τον Ολυμπιακό).

Ο Βαγγέλης Μάντζιος πήρε όμως αυτό που δικαιούτο στο 34΄. Από εκπληκτική πάσα του Νασίφ Μόρις, ο Μάντζιος με μονοκόμματο αριστερό βολέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (2-0) του Μάχο, που έχει ευθύνη για το γκολ (ήταν από την κλειστή του γωνία). Αμέσως ο Μάντζιος έτρεξε στον πάγκο και αγκάλιασε τον αρχηγό Γιάννη Γκούμα. Στο 40΄ ο Καραγκούνης δέχτηκε κίτρινη κάρτα, επειδή είχε έντονη λογομαχία με τον Φερέρ.

Ένα λεπτό αργότερα (41΄), η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει στο σκορ από στημένη φάση, πράγμα που φοβόταν περισσότερο ο Ζοζέ Πεσέιρο. Ο Ριβάλντο εκτέλεσε το φάουλ και ο Νίκος Λυμπερόπουλος με κεφαλιά μείωσε σε 2-1. Ο σκόρερ της Ένωσης είχε μείνει αφύλακτος με τους Τζιόλη περισσότερο και τον Μάτος λιγότερο (ήταν πιο πίσω) απλά να κοιτάζουν...

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μάχο με υπερένταση πρόλαβε να διώξει πριν η μπάλα φτάσει στο κεφάλι των Σαλπιγγίδη- Μάντζιου, ενώ στη συνέχεια της φάσης οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ, αλλά πριν ο Καραγκούνης το εκτελέσει, ο Καλόπουλος σφύριξε τη λήξη του ημιχρόνου!

ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φερέρ έριξε και 2ο επιθετικό (τον Ισμαέλ Μπλάνκο) στο παιχνίδι αντί του Σέζαρ, γυρίζοντας το σύστημα σε 4-4-2. Ο Ριβάλντο πέρασε αριστερό χαφ. Ο Πεσέιρο στο 55΄ έβαλε τον Εν Ντόι αντί του Βαγγέλη Μάντζιου, ο οποίος χειροκροτήθηκε από τον κόσμο. Ήταν φανερό ότι ο Πορτογάλος ήθελε τον γρήγορο και ξεκούραστο Εν Ντόι για να πιέσει τους αμυντικούς της ΑΕΚ και να τους κρατήσει ψηλά. Η ΑΕΚ ανέλαβε την πρωτοβουλία στο κέντρο, χωρίς όμως να επικρατήσει πλήρως. Και οι δύο προπονητές τελείωσαν τις αλλαγές τους στο 68΄, με τον Πεσέιρο να αποσύρει τόσο τον Σάλπι όσο και τον Καραγκούνη, που χειροκροτήθηκε (μπήκαν Παπαδόπουλος και Ίβανσιτς). Ο Φερέρ αντικατέστησε τον Αρουαμπαρένα με τον Λαγό και έβαλε τον Μανού αντί του Μαντούκα. Δύο λεπτά αργότερα (70΄) από πάσα του Ριβάλντο, ο Μπλάνκο έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει πλασάροντας με δύναμη (άουτ) από πολύ καλή θέση, ενώ στο επόμενο λεπτό (71΄) η αλλαγή του Ισπανού, ο Μανού, άφησε τον... ΠΑΟ με 10 παίκτες! Ο Πορτογάλος ξέφυγε από τον Σέριτς, που αναγκάστηκε να τον μαρκάρει από πίσω βρίσκοντας πόδι, κάτι που έφερε την 2η κίτρινη και τη δίκαιη αποβολή του Κροάτη μπακ.

Κίτρινες: Μαντούκα, Παπασταθόπουλος, Καραγκούνης, Μάτος, Άλβες, Τζιόλης, Δέλλας.

Καραγκούνης κατά Φερέρ και «κίτρινοι» κατά Βέλιτς

Φραστικό επεισόδιο έγινε στη φυσούνα στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, που ήταν συνέχεια της αγωνιστικής έντασης νωρίτερα μεταξύ Φερέρ και Καραγκούνη. Ο αρχηγός του ΠΑΟ του είπε μεταξύ άλλων «εμένα δεν θα μου μιλάς έτσι και θα με σέβεσαι» (σ.σ.: για το επεισόδιο που είχαν στο πρώτο ημίχρονο), για να απαντήσει ο Φερέρ στα ισπανικά και προφανώς με ύβρεις. Ακολούθως ο Γιάσμινκο Βέλιτς μπήκε στη μέση και πήγε να κτυπήσει τον Ισπανό προπονητή, ενώ οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ που ήταν κοντά, μεταξύ αυτών και ο Τραϊανός Δέλλας, δεν μπορούσαν να πλησιάσουν καθόσον τους χώριζε καγκελόπορτα και απάντησαν στον τεχνικό διευθυντή των πρασίνων πετώντας ποτήρια νερό και μπουκάλια!

Μετά το τέλος του αγώνα ο Νικολαΐδης πήγε στα αποδυτήρια των διαιτητών και είπε στον Καλόπουλου σε κόσμιο ύφος, ότι δεν είδε τη φάση με τον Δέλλα, ότι αδίκησε την ΑΕΚ και τον συγκεκριμένο ποδοσφαιριστή, ο οποίος δεν έχει δώσει ποτέ δικαίωμα. Παράλληλα, του επισήμανε ότι με την αποβολή αυτή σπιλώνει την καριέρα ενός ποδοσφαιριστήκόσμημα.