Tην πλήρη ανατροπή πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο το Χαϊδάρι, καθώς ενώ έχανε με 0-1 από τον Εθνικό τελικά επικράτησε με 3-1. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Βασίλη Βούζα πέρασε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Β΄ Εθνικής, διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες για άνοδο στη Σούπερ Λίγκα. Ο Εθνικός στο πρώτο ημίχρονο στάθηκε αρκετά καλά και κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους στο 34΄ με γκολ που πέτυχε με κεφαλιά ο Καραμαλίκης. Στο δεύτερο 45λεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με το Χαϊδάρι να επιβάλλει τον ρυθμό του και αφού έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 52΄ με τον Νεντέλκοβιτς που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, στο 54΄ ισοφάρισε με ατομική προσπάθεια του Τσαμπούρη. Το 2-1 πέτυχε στο 64΄ ο Τάτος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και το σκορ έκλεισε στις καθυστερήσεις του αγώνα με κεφαλιά ο Χωριανόπουλος. Μετά και το χθεσινό παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 17η αγωνιστική, η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: Λεβαδειακός 33, Χαϊδάρι 28, Ηλυσιακός, Καστοριά 27, ΠΑΣ Γιάννινα, Καλλιθέα 26, Αστέρας Τρίπολης, Βέροια 25, Αγροτικός Αστ. 23, Πανθρακικός 22, Εθνικός, Εθνικός Αστ., Καλαμάτα 21, Θρασύβουλος 20, Πανσερραϊκός, Προοδευτική 18, Μεσσηνιακός 16 και Νίκη Βόλου 15.