Αγγλία έγινε το Περιστέρι, όπου σ΄ ένα συναρπαστικό ματς, ο Ατρόμητος θριάμβευσε με αντίπαλο την Κέρκυρα (4-2). Οι φίλαθλοι, οι οποίοι αψήφησαν το τσουχτερό κρύο, χάρηκαν γκολ, θέαμα και μαγικές ενέργειες από τους Λατινοαμερικανούς του Ατρομήτου, οι οποίοι έδωσαν ρεσιτάλ. Οι Λουτσιάνο και Μερίνο έκαναν ό,τι ήθελαν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 3-0, αλλά η Κέρκυρα κατάφερε να σκοράρει και να μειώσει σε 3-1 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, ο Ατρόμητος επαναπαύτηκε και η Κέρκυρα μείωσε εκ νέου σε 3-2 με τον εκπληκτικό Ντακόλ. Ο νεαρός είχε σκοράρει και στο πρώτο ημίχρονο, παρά το γεγονός ότι χρησιμοποιήθηκε ως αλλαγή (μπήκε στο 37΄, στη θέση του Καραδήμου). Εκεί λοιπόν που τα πράγματα άρχισαν να δυσκολεύουν για τον Ατρόμητο, ο μάγος Λουτσιάνο πήρε την υπόθεση προσωπικά και με φοβερό χτύπημα φάουλ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σιντιμπέ, εξασφαλίζοντας τη νίκη για την ομάδα του (75΄).

Με λίγα λόγια ήταν ένας αγώνας διαφήμιση του ποδοσφαίρου. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ο Ατρόμητος θύμιζε μεγάλη ομάδα, με επιλογές, επινοήσεις, ποικιλία στο παιχνίδι της. Η Κέρκυρα από την πλευρά της κατάφερε να περάσει την ψυχρολουσία, αντέδρασε, αλλά δεν είχε Λουτσιάνο για να κάνει την υπέρβαση.

Λίγα πράγματα ο Σίκοφ (που έχει δοθεί δανεικός από τον Ολυμπιακό και που επίσης έπαιξε ως αλλαγή).

Εξαιρετικός ο Ντακόλ που, εάν προσεχθεί, θα εξελιχθεί σε σπουδαίο παίκτη.

●●● Το σκορ άνοιξε ο Λαζανάς με πλασέ (16΄) και διπλασίασε ο Γελαδάρης με υπέροχο γυριστό σουτ (2-0).

●●● Στο 36΄, ο Μερίνο πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και σκόραρε από κοντά (3-0).

●●● Στο 39΄ ο Ντακόλ μείωσε με πλασέ σε 3-1 και στο 74΄, ο ίδιος παίκτης με ψηλοκρεμαστό σουτ εξουδετέρωσε τον Μιχαηλίδη και βρήκε στόχο (3-2).

●●● Τέλος, στο 75΄, ο Λουτσιάνο με αριστοτεχνικό χτύπημα φάουλ έβγαλε νοκ άουτ την Κέρκυρα (4-2).

●●● Στο 79΄ αποβλήθηκε ο Γελαδάρης με δεύτερη κίτρινη (κόκκινη). Στο 3΄ ο Σκούφαλης έκανε σέντρα και ο Γεωργίου με κεφαλιά παρ΄ ολίγο να σημειώσει αυτογκόλ (η μπάλα χτύπησα στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ).

Δηλώσεις.

Κοκότοβιτς: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, οι οποίοι είχαν ποιότητα και πάθος. Στο δεύτερο ημίχρονο χαλαρώσαμε, αλλά ευτυχώς δεν το πληρώσαμε. Πρέπει να βελτιώσουμε κάποια πράγματα, ώστε στο μέλλον η ομάδα να παρουσιαστεί ακόμη καλύτερη». Τεννές: «Περάσαμε άσχημο απόγευμα. Ο Ατρόμητος ήταν πολύ καλύτερος και νίκησε δίκαια. Δεν είχαμε καθαρό μυαλό και δεν ξέρω εάν γι΄ αυτό φταίει η κούραση από τα παιχνίδια Κυπέλλου. Όπως παίξαμε, δεν μπορέσαμε να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο».