Μ ε προσωπικό ρεσιτάλ του Τζέισον Πάρκερ στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ νίκησε (75-70) τον Πανιώνιο και παραμένει βασικός υποψήφιος για μια θέση στην τετράδα της κατάταξης της κανονικής περιόδου.

Ο Πάρκερ σημείωσε τους 20 από τους 27 συνολικά πόντους του «Δικεφάλου» στο τρίτο δεκάλεπτο, οδηγώντας την ομάδα του σε διαφορά 14 πόντων (62-48) στο 30΄, ενώ στο 33΄ το ταμπλό έγραψε 66-50.

Οι φιλοξενούμενοι, διαπιστώνοντας ότι ο νικητής είχε κριθεί, προσπάθησαν να μη χάσουν με διαφορά μεγαλύτερη από εκείνη της νίκης (90-72) στο παιχνίδι του πρώτου γύρου· και το κατάφεραν, καθώς ο Σκεπάνοβιτς όντας τραυματίας έμεινε στον πάγκο, ο Τζούρο Όστοιτς έκανε ντεμπούτο, ενώ από τραυματισμό επανερχόταν ο Ντάριους Ουάσινγκτον.

«Ήταν καλός ο ρυθμός του αγώνα. Με βρήκαν οι συμπαίκτες μου. Έπρεπε κάτι να αλλάξουμε στον αγώνα για να πάρουμε τη νίκη», είπε ο Πάρκερ για το «καυτό» δεκάλεπτό του.

«Τα καλάθια του ήταν αποτέλεσμα ατομικών ενεργειών του. Ήταν σε καλή μέρα και τον εμπιστεύθηκαν οι συμπαίκτες του. Σημαντικότερο όμως είναι ότι, όταν χρειάστηκε, βρήκαμε λύσεις και από άλλους παίκτες», σχολίασε ο Κώστας Πιλαφίδης.

Ο Λούκα Παβίσεβιτς τόνισε: «Ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντική νίκη. Εμείς χάσαμε τη σκληράδα μας στην τρίτη περίοδο και οι αντίπαλοί μας βρήκαν τον τρόπο να το αξιοποιήσουν».

Ο Βλάντο Σκεπάνοβιτς δεν έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο πόδι του. Ακολουθεί θεραπεία για να παίξει στον αυριανό πρώτο προκριματικό του Uleb Cup κατά της Σιένα.

Οι πρωτοπόροι του ιταλικού πρωταθλήματος προέρχονται από μεγάλη εκτός έδρας νίκη (81-85) επί της Φορτιτούντο Μπολόνια και βρίσκονται από χθες στη Θεσσαλονίκη.