Οι χθεσινοί τελικοί
ΣΤΙΒΟΣ
* Μαραθώνιος Ανδρών: 1. Γκεζάνιε Αμπέρα (Αιθιοπία), 2. Έρικ Βαϊνάινα
(Κένυα), 3. Τεσφάγιε Τόλα (Αιθιοπία)
ΜΠΑΣΚΕΤ
* Άνδρες: 1. ΗΠΑ, 2. Γαλλία, 3. Λιθουανία
ΠΥΓΜΑΧΙΑ
* Κατηγορία 51 κιλών: 1. Βίγιαν Πόνλιντ (Ταϊλάνδη),
2. Μπουλάτ Τζουμαντίλοφ (Καζαχστάν),3. Τζερόμ Τόμας (Γαλλία) – Βλαντιμίρ
Σιντορένκο (Ουκρανία)
* Κατηγορία 57 κιλών: 1. Μπεκζάτ Σαραρχάνοφ (Καζαχστάν), 2. Ρικάρντο
Χουάρεζ (ΗΠΑ), 3. Ταχάρ Ταμσαμάνι (Μαρόκο) – Καμίλ Τζαμαλουντίνοφ (Ρωσία)
* Κατηγορία 63,5 κιλών: 1. Μαχαμάκαντιζ Αμπντουλάεφ (Ουζμπεκιστάν), 2.
Ρικάρντο Γουίλιαμς (ΗΠΑ)
3. Μοχάμεντ Αλάλου (Αλγερία) – Ντιοζέν Μαρτίνεζ (Κούβα)
* Κατηγορία 71 κιλών: 1. Γιερμακάν Ιμπραΐμοφ (Καζαχστάν), 2. Μάριον
Σιμιόν (Ρουμανία), 3. Παρνκάι Τονγκμπουράν (Ταϊλάνδη) – Ζερμέν Τέιλορ (ΗΠΑ)
* Κατηγορία 81 κιλών: 1. Αλεξάντερ Λέζμπιακ (Ρωσία),
2. Ρούντολφ Κράι (Τσεχία), 3. Άντρι Φέντσουκ (Ουκρανία)
– Σεργκέι Μιχαΐλοφ (Ουζμπεκιστάν)
* Κατηγορία 91 κιλών: 1. Όντλεϊ Χάρισον (Βρετανία),
2. Μουχταριάν Ντιλνταμπέκοφ (Καζαχστάν), 3. Πάολο Βιντόζ (Ιταλία) – Ρουστάμ
Σαΐντοφ (Ουζμπεκιστάν)
ΚΑΝΟΕ
* Ατομικό γυναικών 500 μέτρα: 1. Τζοζέφα Ίντεμ Γκουερίνι (Ιταλία), 2.
Καρολάιν Μπρουνέ (Καναδάς), 3. Κατρίν Μπορκέρτ (Αυστραλία)
* Ατομικό ανδρών 500 μέτρα: 1. Κνουτ Χόλμαν (Νορβηγία), 2. Πέταρ Μερκόφ
(Βουλγαρία), 3. Μίκαελ Κολγκάνοφ (Ισραήλ)
* Ατομικό ανδρών κανόε, 500 μέτρα: 1. Γκιούργκι Κόλονικς (Ουγγαρία), 2.
Μαξίμ Οπάλεφ (Ρωσία), 3. Αντρέας Ντίτμερ (Γερμανία)
* Διπλό ανδρών καγιάκ, 500 μέτρα: 1. Ζόλταν Κάμερερ/ Μπότοντ Στορζ
(Ουγγαρία),2. Ντάνιελ Κόλινς/Άντριου Τριμ (Αυστραλία),3. Ρόναλντ Ράουχε/Τιμ
Βίσκετερ (Γερμανία)
* Κανόε διπλό ανδρών, 500 μέτρα: 1. Φάρεντς Νόβακ/ Ίμρε Πουλάι
(Ουγγαρία), 2. Ντάνιελ Γιεντράσκο /Πάβελ Μπαρασκίεβιτς (Πολωνία), 3. Φλορίν
Ποπέσκου/Μίτικα Πρίκοπ (Ρουμανία)
* Διπλό καγιάκ γυναικών, 500 μέτρα: 1. Μπριζίτ Φίσερ/ Κατρίν Βάγκνερ
(Γερμανία), 2. Καταλίν Κόβατς/Σίλβια Σάμπο (Ουγγαρία), 3. Ανέτα
Παστούσκα/Μπεάτα Σοκολόβσκα (Πολωνία)
ΙΠΠΑΣΙΑ
* Υπερπήδηση εμποδίων: 1. Τζερόμ Ντούντελνταμ (Ολλανδία), 2. Άλμπερτ
Φουρν (Ολλανδία), 3. Χαλέντ Ελ Εΐντ (Σαουδική Αραβία)
ΧΑΝΤΜΠΟΛ
* Γυναικών: 1. Δανία, 2. Ουγγαρία, 3. Νορβηγία
ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΠΕΝΤΑΘΛΟ
* Γυναικών: 1. Στεφανί Κουκ (Βρετανία), 2. Έμιλι ντε Ριέλ (ΗΠΑ), 3.
Κέιτ Αλένμπι (Βρετανία)
ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
* Σύνθετο ατομικό: 1. Γιούλια Μπαρσούκοβα (Ρωσία), 2. Γιούλια Ρασκίνα
(Λευκορωσία), 3. Αλίνα Καμπάεβα (Ρωσία)
ΒΟΛΕΪ
* Ανδρών: 1. Γιουγκοσλαβία, 2. Ρωσία, 3. Ιταλία
ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
* Ανδρών: 1. Ουγγαρία, 2. Ρωσία, 3. Γιουγκοσλαβία
ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΑΛΗ
* 58 κιλών: 1. Αλιρέζα Νταμπίρ (Ιράν), 2. Γεβγέν Μπούσλοβιτς
(Ουκρανία), 3. Τέρι Μπραντς (ΗΠΑ)
* 69 κιλών: 1. Ντάνιελ Ίγκαλι (Καναδάς), 2. Αρσέν Γκιτίνοφ (Ρωσία), 3.
Λίνκολν ΜακΛίραβι (ΗΠΑ)
* 85 κιλών: 1. Άνταμ Σαΐτιεφ (Ρωσία), 2. Γιοέλ Ρομέρο (Κούβα), 3.
Μογκάμεντ Ιμπραγκόμιφ (FYROM)
130 κιλών: 1. Ντάβιντ Μουσούλμπες (Ρωσία), 2. Αρτούρ Ταϊμάζοφ
(Ουζμπεκιστάν), 3. Αλέξις Ροντρίγκεζ (Κούβα)
Οι τελικοί του Σαββάτου
ΧΑΝΤΜΠΟΛ
Άνδρες: 1. Ρωσία , 2. Σουηδία , 3. Ισπανία
ΜΠΑΣΚΕΤ
Γυναίκες: 1. ΗΠΑ , 2. Αυστραλία, 3. Βραζιλία
ΧΟΚΕΪ ΧΟΡΤΟ
Άνδρες: 1. Ολλανδία, 2. Ν. Κορέα, 3. Αυστραλία
ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ
Σταθερή πλατφόρμα (10 μ.): 1. Τιαν Λιανγκ (Κίνα) 724,53 β, 2. Χου Γία
(Κίνα) 713,55, 3. Ντμίτρι Σούτιν (Ρωσία) 679,26
ΣΤΙΒΟΣ
5.000 μ. ανδρών: 1. Μίλον Βόλντε (Αιθιοπία) 13.35.49,
2. Αλί Σαϊντί-Σιέφ (Αλγερία) 13.36.20, 3. Μπραχίμ Λαχλαφί (Μαρόκο) 13.36.47
4Χ400 μ. ανδρών: 1. ΗΠΑ 2.56.35, 2. Νιγηρία 2.58.68,
3. Τζαμάικα 2.58.78
4Χ400 μ. γυναικών: 1. ΗΠΑ 3.22.62, 2. Τζαμάικα 3.23.25, 3. Ρωσία
3.23.46
Ύψος γυναικών: 1. Έλενα Ελέσινα (Ρωσία) 2,01, 2. Χέστρι Κλουτέ (Ν.
Αφρική) 2,01, 3. Κάισα Μπέρκβιστ (Σουηδία) 1,99, Οάνα Μανουέλα Παντελίμον
(Ρουμανία) 1,99
Ακόντιο γυναικών: 1. Τρίνε Χάτεσταντ (Νορβηγία) 68,91 μ., 2. Μιρέλλα
Τζελίλη 67,51, 3. Οσλέιντις Μενέντεζ (Κούβα) 66,18
4Χ100 μ. ανδρών: 1. ΗΠΑ 37,61, 2. Βραζιλία 37,90, 3. Κούβα 38,04
1.500 μ. γυναικών: 1. Νούρα Μέρα-Μπενίντα (Αλγερία) 4.05.10, 2. Βιολέτα
Ζέκελι (Ρουμανία) 4.05.15, 3. Γκαμπριέλα Σάμπο (Ρουμανία) 4.05.27
4Χ100 μ. γυναικών:
1. Μπαχάμες 41,95, 2. Τζαμάικα 42,13, 3. ΗΠΑ 42,20
10.000 μ. γυναικών:
1. Ντεπάρτου Τούλου (Αιθιοπία) 30.17.49, 2. Γκέτε Ουάμι (Αιθιοπία) 30.22.48,
3. Φερνάντα Ριμπέιρο (Πορτογαλία) 30.22.88
ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
Ανσάμπλ: 1. Ρωσία 39.500, 2. Λευκορωσία 39.500, 3. Ελλάδα 39.283
ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΑΛΗ
97 κιλά: 1. Σακίντ Μουρτασαλίγεφ (Ρωσία) Τελικός 6-0 , 2. Ισλάμ
Μπαϊραμούκοφ (Καζαχστάν), 3. Ελντάρ Κουρτανίντζε (Γεωργία)
54 κιλά: 1. Ναμίγκ Αμπνουλάγεφ (Αζερμπαϊτζάν) – Τελικός 4-3 , 2.
Σάμουελ Χένσον (ΗΠΑ), 3. Αμιράν Καρντάνοφ (ΕΛΛΑΣ)
63 κιλά: 1. Ουράντ Ουμαχάνοφ (Ρωσία) Τελικός 3-2,
2. Σεραφείμ Μπαρζάκοφ (Βουλγαρία), 3. Γιανγκ Γιάε Σουνγκ (Ν. Κορέα)
76 κιλά: 1. Αλεξάντερ Λέιπολντ (Γερμανία) Τελικός 4-0, 2. Μπράντον
Σλέι (ΗΠΑ), 3. Μουν Έουι Γιάε (Ν. Κορέα)
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Σταρ: 1. Ρέινολντς / Λίλιενταλ (ΗΠΑ) 34.00, 2. Γουόκερ / Κόβελ
(Βρετανία) 35.00, 3. Γκραέλ / Φερέιρα (Βραζιλία) 39.00
Σόλινγκ: 1. Δανία Τελικός 4-3, 2. Γερμανία, 3. Νορβηγία «Μικρός»
τελικός 3-1
FINN: 1. Ιέιν Πέρσι (Βρετανία) 35.00, 2. Λούκα Ντεβότι (Ιταλία) 46.00,
3. Φρέντρικ Λουφ (Σουηδία) 47.00
ΒΟΛΕΪ
Γυναίκες: 1. Κούβα Τελικός 3-2, 2. Ρωσία, 3. Βραζιλία «Μικρός»
τελικός 3-0
ΠΥΓΜΑΧΙΑ
91 κιλά: 1. Φέλιξ Σαβόν (Κούβα) Τελικός 21-13, 2. Σουλτανάχμεντ
Ιμπζαγκίμοφ (Ρωσία), 3. Βλαντιμίρ Τσαντούρια (Γεωργία)
75 κιλά: 1. Χόργκε Γκουτιέρεζ (Κούβα) Τελικός 17-15, 2. Γκαϊνταρμπέκ
Γκαϊνταρμπέκοφ (Ρωσία), 3. Βούγκαρ Αλεκπέρκοφ (Αζερμπαϊτζάν)
67 κιλά: 1. Όλεγκ Σαΐτοφ (Ρωσία) Τελικός 24-16, 2. Σεργκέι Ντοτσένκο
(Ουκρανία), 3. Βιτάλι Γκρούσακ (Μολδαβία)
54 κιλά: 1. Γκιγέρμο Ριγκοντό (Κούβα) Τελικός 18-12, 2. Ραϊμκούλ
Μαλακχμπέκοφ (Ρωσία), 3. Σεργκέι Ντανιλτσένκο (Ουκρανία)
60 κιλά: 1. Μάριο Κίντελαν (Κούβα) Τελικός 14-4 , 2. Άντριου Κότελνικ
(Ουκρανία), 3. Κρίστιαν Μπεγιαράνο (Μεξικό)
48 κιλά: 1. Μπραχίμ Ασλούμ (Γαλλία) Τελικός 23-10 , 2. Ραφαέλ Λοθάνο
Μουνόθ (Ισπανία), 3. Κιμ Ουν Τσολ (Β. Κορέα)
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
Άνδρες: 1. Καμερούν Τελικός 5-3 πέναλτι, κ.α. και παρ. 2-2 , 2.
Ισπανία, 3. Χιλή «Μικρός» τελικός 2-0
|
|