Στο ίδιο έργο θεατές. Ο Ολυμπιακός, όπως και στο παιχνίδι της προηγούμενης εβδομάδας με την Φενερμπαχτσέ στην Κωνσταντινούπολη, κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο και ηττήθηκε από την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ με 84-69, για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Άλλη ομάδα οι Πειραιώτες μετά τον κορωνοϊό, με την περιπέτεια του Covid-19 να έχει επηρεάσει τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα. Οι Ερυθρόλευκοι για δεύτερο σερί παιχνίδι παρουσίασαν δύο πρόσωπα και μετά την Πόλη ηττήθηκαν και στο Τελ Αβίβ.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν ανταγωνιστικοί, αλλά στο δεύτερο μέρος κατέρρευσαν και έδωσαν την ευκαιρία στην Μακάμπι να φτάσει σε μια εύκολη νίκη. Οι Ισραηλινοί κυριάρχησαν απόλυτα και έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 22 (81-69), με τον Ολυμπιακό να μαζεύει τη διαφορά στο φινάλε της αναμέτρησης.

Πρώτος σκόρερ για τους Ερυθρόλευκους ήταν ο Πρίντεζης με 13, ενώ 12 είχε ο Ντόρσεϊ. Ολοι οι άλλοι κινήθηκαν σε ρηχά νερά. Από τους γηπεδούχους, μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Ζίζιτς, ο οποίος κυριάρχησε στις δύο ρακέτες και τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Με αυτή την ήττα ο Ολυμπιακός έπεσε στο 12-7, ενώ η Μακάμπι πέτυχε την πρώτη της νίκη μετά από 8 σερί ήττες και ανέβηκε στο 8-11.

Ανταγωνιστικός στο πρώτο

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, με την Μακάμπι να εκμεταλλεύεται την αστοχία των Πειραιωτών και να παίρνει κεφάλι στο σκορ. Οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν με 8-2 και στη συνέχεια 10-4. Οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 10-7 με τρίποντο του Παπανικολάου και λίγο αργότερα με λέι απ του Ντόρσεϊ ισοφάρισαν σε 14-14. Οι γηπεδούχοι με έμμεσο τρίποντο από τον Καλέιρο έκαναν το 17-14, με τον ΜακΚίσικ να μειώνει σε 17-16. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την Μακάμπι στο +3, μετά τις δύο βολές του Ρέινολντς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, με την πειραϊκή ομάδα να μειώνει σε 19-18 με δύο βολές από τον ΜακΚίσικ, ενώ λίγο αργότερα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, χάρη στο τρίποντο του Πρίντεζη (19-21). Η Μακάμπι απάντησε με τον Ουίλμπεκιν (21-21), αλλά ο Σλούκας έδωσε ξανά προβάδισμα στον Ολυμπιακό (21-23). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο ΜακΚίσικ, με τον Αμερικανό γκαρντ να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους, να κάνει το 28-23 για τους Ερυθρόλευκους και να αναγκάζει τον Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ.

Μετά τις φωνές του Ελληνα προπονητή η Μακάμπι ανέβασε την πίεσή της, βρήκε λύσεις στην επίθεση και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Ο Ζίζιτς μείωσε σε 30-28 και λίγο αργότερα ο Νάναλι έδωσε προβάδισμα στους Ισραηλινούς (31-30). Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (33-34, 35-36, 37-36), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 40-38 υπέρ των γηπεδούχων.

Κατέρρευσε στο δεύτερο

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με τρίποντο του Ουόκαπ (40-41), αλλά η Μακάμπι απάντησε με ένα σερί 12-2 και από το -1 βρέθηκε στο +9 (52-43). Οι γηπεδούχοι είχαν κυριαρχήσει στο παρκέ, με τους Πειραιώτες να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Οι Ισραηλινοί δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου βρέθηκαν στο +11 (60-49), με τον Ολυμπιακό να απαντάει με ένα σερί 5-0 και μείωσαν σε 60-54, αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει σε τάιμ άουτ. Μετά τη διακοπή οι Ισραηλινοί απάντησαν με ένα δικό τους σερί 4-0 και ανέβασαν τη διαφορά ξανά στους 10 πόντους (64-54). Ο Σλούκας μείωσε σε 64-56, αλλά ο Ρέινολντς στην εκπνοή του δεκαλέπτου έκανε το 66-56 και η Μακάμπι μπήκε στην τελευταία περίοδο στο +10.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το τέταρτο δεκάλεπτο όπως έκλεισαν το τρίτο, με τον Εβανς να κάνει το 68-56. Στη συνέχεια ο Ρέινολντς με επιθετικό ριμπάουντ και κάρφωμα έδωσε αέρα 13 πόντων στην Μακάμπι (70-57), με τον Εβανς να ανεβάζει τη διαφορά στους 15 (72-57), 7 λεπτά πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, με τον Κολέιρο με τρεις βολές να ανεβάζει τη διαφορά στους 18 (75-57) και τον Ουίλμπεκιν να την εκτοξεύει στους 22 (81-59). Οι Ερυθρόλευκοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 84-69, που ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 40-38, 66-56, 84-69