Οι Λέικερς δυσκολεύτηκαν παραπάνω απ’ όσο πίστευαν, όμως επικράτησαν των Τίμπεργουλβς με 112-104, έχοντας ακόμη μια φορά σε εξαιρετικό βράδυ τον Λεμπρόν Τζέιμς (30 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

Για τους ηττημένους ο Άντονι Έντουαρντς πέτυχε 28 από 5/10 τρίποντα, με 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Στη Βοστώνη, οι Σέλτικς πήραν μια σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, αφού επικράτησαν των Νάγκετς και του Γιόκιτς με 112-99.

Ο σέρβος σέντερ ήταν φανταστικός, όμως δεν κατάφερε να γυρίσει το ματς και έτσι έμεινε στους 43 πόντους (16/23 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 3 λάθη).

Καλύτερος παίκτης για τους Σέλτικς ο Τζέιλεν Μπράουν, καθώς ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 27 πόντους από 6/10 δίποντα, 5/10 τρίποντα, με 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 7 λάθη.

Οι Νετς, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού με τους Σανς, έκαναν μια εξαιρετική τέταρτη περίοδο και νίκησαν με 128-124 μέσα στο Φοίνιξ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Νετς ο Τζέιμς Χάρντεν, ο οποίος πέτυχε ένα μεγάλο σουτ στα 29.8″ πριν από το φινάλε, ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 38 πόντους από 9/11 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 5/5 βολές, 11 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 36:49 λεπτά που αγωνίστηκε.

Οι Πέλικανς είχαν σε εξαιρετικό βράδυ τον Ζάιον Γουίλιαμσον (31 πόντους, 13/16 σουτ, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ισοπέδωσαν τους Γκρίζλις και έφυγαν με το διπλό από το Μέμφις (144-113).

Οι Μπλέιζερς πέρασαν από την Οκλαχόμα, επικρατώντας των Θάντερ πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 115-104.

Για τους φιλοξενούμενους ο Λίλαρντ πέτυχε 31 πόντους από 2/25 σουτ, ενώ μοίρασε 10 ασίστ και μάζεψε και 7 ριμπάουντ, ενώ για την Οκλαχόμα ο Ντορτ έβαλε 23, ενώ ο Ντιαλό 17.