Με πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Γουέιντ Μπόλντγουιν, η Μπάγερν Μονάχου ισοπέδωσε την Μπαρτσελόνα με 90-77 για την 17η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 11η νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Ο πρώην άσος του Ολυμπιακού έκανε τρομερή εμφάνιση και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 29 πόντους, έχοντας 9/14 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 5/5 βολές, ενώ παράλληλα είχε 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, συγκεντρώνοντας 41 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Ζίπσερ (16π.), Γουέιλερ (14π.) και Ρέινολντς (12π.).

Από τους ηττημένους, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Μίροτιτς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σμιτς με 14 πόντους,. Ο Νικ Καλάθης είχε 9 πόντους με 3/8 δίποντα και 1/3 τρίποντα, ενώ κατέβασε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ.

Ξεκίνησε καλά η Μπαρτσελόνα, αλλά ισορόπησε η Μπάγερν

Οι Καταλανοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 21-14, ενώ λίγο αργότερα έφτασαν στο +10 (26-16). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα σερί 6-0 μείωσαν σε 22-26, που ήταν και το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Γερμανοί βρήκαν ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και με ένα επιμέρους σκορ 10-6 έφεραν το ματς στα ίσια (32-32). Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι με την Μπαρτσελόνα να κλείνει το ημίχρονο στο +2 (43-45).

Σαρωτικοί οι Γερμανοί

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπάγερν Μονάχου κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι γηπεδούχοι με 8-0 προηγήθηκαν με 51-45, ενώ λίγο αργότερα έφτασαν τη διαφορά στους 14 (64-50). Οι Γερμανοί με 27-10 στην τρίτη περίοδο βρέθηκαν στο +15 και μπήκαν στην τελευταία περίοδο μπροστά στο σκορ με 70-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα όσο και αν προσπάθησε, δεν κατάφερε να αντιδράσει, με την Μπάγερν να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και να παίρνει τη νίκη με 90-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 43-45, 70-55, 90-77.