Το… θρίλερ στους Λέικερς! Με απίθανο buzzer-beater τρίποντο του Άντονι Ντέιβις, το Λος Άντζελες νίκησε (105-103) τους Νάγκετς και έκανε το 2-0 στους τελικούς της Δυτικής Περιφέρειας.

Ήταν ένα ματς για γερά νεύρα, που κρίθηκε σε νεκρό χρόνο. Η παρέα του Γιόκιτς και του Μάρεϊ ήταν… αγκαλιά με την ισοφάριση, αλλά τον τελευταίο λόγο τον είχε ο ψηλός των «λιμνανθρώπων».

Η ομάδα του Μαλόουν βρέθηκε δύο φορές στο -16, αλλά επέστρεψε, φτάνοντας μια ανάσα από τη νίκη. Δύο λεπτά πριν το τέλος του game 2 και ο πίνακας έγραφε 100-95 υπέρ των Λέικερς. Κάπου εκεί, ανέλαβε δράση ο φοβερός Γιόκιτς, που με 1 βολή και ένα 1 τρίποντο, ένα λεπτό πριν το τέλος, έφερε το ματς στον πόντο (100-99).

Ο Σέρβος παίκτης είχε πάρει το… όπλο του, βάζοντας μπροστά στο σκορ το Ντένβερ. Ο Ντέιβις απάντησε για το 102-100, με τον Γιόκιτς να φέρνει ξανά σε θέση οδηγού τους Νάγκετς 20 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη (102-103).

Και φτάνουμε στο τελευταίο, δραματικό σουτ. Σε νεκρό χρόνο, ο Ντέιβις ευστοχεί σε τρίποντο και η ομάδα του Βόγκελ κάνει το 2-0 στους τελικούς της Δύσης.

Ο Γιόκιτς έκανε τα πάντα, τελείωσε το ματς με 30 πόντους κι ο Μάρεϊ με 25, αλλά οι Νάγκετς έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι. Για τους νικητές, ο Ντέιβις είχε 31 πόντους κι ο Λεμπρόν 26 με 11 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-21,31-29,22-28,23-25