Μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά του Western & Southern Open της Νέας Υόρκης πανηγύρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικρατώντας 7-6 (2) και 7-6 (4) κόντρα στον Τζον Ίσνερ, εξασφαλίζοντας θέση στους «8» Masters έκτη φορά στην καριέρα του.

Να σημειωθεί ότι κατά τη διάρκεια του πρώτου σετ, και ενώ ο Τσιτσιπάς ήταν μπροστά με 6-5, ο αγώνας διεκόπη προσωρινά λόγω καταρρακτώδους βροχής.

Με την επανέναρξη της συνάντησης ο Ίσνερ ισοφάρισε, οδηγήθηκαν στο tie break, αλλά ο έλληνας πρωταθλητής έφτασε στην κατάκτηση του σετ.

Στο δεύτερο σετ ήταν ο Ίσνερ εκείνος που προηγήθηκε με 6-5, ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε, έστειλε το σετ στο tie break και έφτασε στη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος του Τσιτσιπά θα είναι ο αμερικανός Ράιλι Οπέλκα, ο οποίος απέκλεισε τον Ματέο Μπερετίνι με 2-0 σετ, 6-3, 7-6 (4).