Η Λίβερπουλ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Premier League, καθώς επικράτησε της Τσέλσι με σκορ 2-1 στο «Stamford Bridge». Οι «κόκκινοι» ήταν καταιγιστικοί και  επέβαλλαν τον ρυθμό τους έως το 70ο λεπτό όταν ο Καντέ μείωσε σε 1-2 και οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του ματς, χάνοντας απίστευτες ευκαιρίες.

Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους οι Άρνολντ με απίστευτο σουτ εκτός περιοχής στο 14′ και ο Φιρμίνο με άπιαστη κεφαλιά στο 30ο λεπτό. Οι Κέπα και Αντριάν ήταν εξαιρετικοί,κάνοντας απίστευτες αποκρούσεις.

Η Λίβερπουλ πετυχαίνει την έκτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες και παραμένει μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας (18β.), ενώ η Τσέλσι θα πέσει στην 11η θέση με μόλις 8 βαθμούς.

Ο Γιούργκεν Κλοπ βγήκε νικητής στη «μονομαχία» με τον Φρανκ Λάμπαρντ.