Οι Γουίζαρντς υποδέχθηκαν στην Capital One Arena της Ουάσιγκτον τους Ντάλας Μάβερικς, με τους γηπεδούχους να καίγονται για τη νίκη. Το Ντάλας ήταν αυτό που ξεκίνησε καλύτερα στο ματς όμως, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με ένα υπέρ του 43-33.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 4 πόντους (69-65), καταφέρνοντας να διατηρήσουν τα προβάδισμα μέχρι τις αρχές του τέταρτου δωδεκάλεπτου. Εκεί το ματς έγινε ντέρμπι με τους Μάβερικς να παίρνουν και πάλι προβάδισμα στο σκορ.

Τότε μίλησε όμως το κρύο αίμα του Τζεφ Γκριν ο οποίον με δύο τρίποντα στο 116-115, έστειλε τη διαφορά στο +7 για την Ουάσιγκτον σε πολύ καίριο σημείο, κλειδώνοντας επί της ουσίας τη νίκη για τους πρωτευουσιάνους με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 132-123.

Απολαυστικός ο Μπράντεϊ Μπιλ (30π/7 ριμπ/8 ασίστ) και πολύ καλοί οι Αρίζα (22π), και Πάρκερ (20π/9 ριμπ) για τους νικλητές οι οποίοι έφτασαν στο 27-37 και την 11η θέση της Ανατολής, τρεις νίκες μακριά από τα playoffs.

Από την άλλη οι Μάβερικς βρίσκονται στην 11η θέση της Δύσης με ρεκόρ 27-37, μιας και η εξαιρετική βραδιά των Λούκα Ντόντσιτς (31π/11 ριμπ/7 ασίστ/4 κλεψίματα) και Πάουελ (26π/10 ριμπ) δεν ήταν αρκετή για τη νίκη.