Την πρόκριση στους «16» του CEV Cup στο βόλεϊ εξασφάλισε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας στη Λευκορωσία 3-2 της Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ, στον αγώνα ρεβάνς της φάσης των «32». Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν νικήσει 3-0 στου Ρέντη και στο Μογκίλεφ «σφράγισαν» το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσουν την BBSK Κωνσταντινούπολης.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας δυσκολεύτηκαν περισσότερο απ΄ όσο αναμενόταν, καθώς η Σαχτιόρ εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη συγκριτικά με το πρώτο ματς και πήρε άνετα το πρώτο σετ. Στα δύο επόμενα σετ έγινε μεγάλη «μάχη», αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία, επικράτησαν στις λεπτομέρειες και εξασφάλισαν την πρόκριση, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο του αγώνα.

Αντίπαλος του Ολυμπιακού στην επόμενη φάση θα είναι η τουρκική BBSK, την οποία είχε αντιμετωπίσει (και αποκλείσει) ο ΠΑΟΚ στα προκριματικά του Champions League. Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης είχε νικήσει στη Γαλλία 3-0 σετ την Αζαξιό στο πρώτο ματς, σήμερα έχασε με το ίδιο σκορ στην έδρα της, αλλά πήρε το «χρυσό» σετ με 15-12 και μαζί το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Τα σετ: 25-18, 27-29, 24-26, 25-20, 8-15

Σαχτιόρ (Μπέκσα): Σματ 15 (13/19 επ., 2 μπλοκ), Αντάνοβιτς 18 (15/28 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 61% υπ., 50% αρ.), Βοϊνάου 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Τεβκούν 21 (16/27 επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Κιμιαλέφσκι 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ., 39% αρ.), Κουράχ 1 (1/4 επ.),Μπουντζιουκίν (λ, 13% υπ., 13% αρ.) / Μαρτσένκο (λ), Μαρτουνάου, Μάκινεν 4 (4/6 επ.), Σουκρεντάου 4 (4/5 επ.)

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 5 (3/11 επ., 2 μπλοκ), Μπέμε 8 (4/4 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 12 (7/26 επ., 5 μπλοκ, 46% υπ., 31% αρ.), Σμιτ 13 (13/26 επ.), Τερβαπόρτι, Ραούβερντικ 13 (13/18 επ., 39% υπ., 22% αρ.),Στεφάνου (λ, 48% υπ., 43% αρ.) / Δαρίδης (λ, 43% αυπ., 29% αρ.),Χριστοφιδέλης 1 (1 άσσος), Ζουπάνης 11 (8/16 επ., 3 άσσοι), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Κουμαντάκης 6 (6/14 επ., 27% υπ., 13% αρ.),

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε στο olympiacossfp.gr μετά το τέλος του αγώνα, τα εξής: «Όπως είχα πει και μετά το τέλος του πρώτου αγώνα στο Ρέντη, ότι θα είναι δύσκολος ο αγώνας εκτός έδρας. Ξέρω το γήπεδο και τους παίκτες της Λευκορωσίας και στην έδρα τους η απόδοση τους είναι πάντα πιο καλή από ότι όταν παίζουν εκτός έδρας. Ήταν ένα δύσκολο και δυνατό παιχνίδι αλλά συγκεντρωθήκαμε, παίξαμε καλά από το τρίτο σετ και μετά, διορθώσαμε κάποια τεχνικά στοιχεία και το σημαντικό είναι ότι πήραμε την πρόκριση και συνεχίζουμε ακόμα πιο δυνατά».