Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να περιορίσει την παραγωγικότητα της Ντιναμό Κουρσκ στην τελευταία περίοδο και υπέστη την τρίτη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις, στην Euroleague Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν με 73-67 στο ΣΕΦ, για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης, και παραμένουν χωρίς επιτυχία στο Β΄ όμιλο, εν αντιθέσει με τις Ρωσίδες, οι οποίες διεύρυναν σε 3-0 το αήττητό τους.

Με την άμυνα να λειτουργεί υποδειγματικά μέχρι το ημίχρονο και τις Σωτηρίου, Σταμάτη να δίνουν πολύτιμες λύσεις από τα 6.75, ο Ολυμπιακός έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +2 (21-19), ενώ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια σε απόσταση αναπνοής και έχοντας αντέξει στο ξέσπασμα της Ντιναμό (35-39).

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυναμικά και στην τρίτη περίοδο και με σερί 11-0 ανέκτησαν το προβάδισμα με 46-39 στο 25΄, ενώ μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +3 (54-51). Ωστόσο, o Ολυμπιακός δεν κατάφερε να περιορίσει το νέο επιθετικό ξέσπασμα των Ρωσίδων, οι οποίες έτρεξαν ένα σερί 0-13 για το 54-64 στο 35΄ και χωρίς να κατεβάσουν ταχύτητα διατηρήθηκαν σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το τελικό 67-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 35-39, 54-51, 67-73.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Αυτζή, Τζόνσον 13 (13 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 3, Σωτηρίου 16 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)), Σπυριδοπούλου 11 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κοσμά 1, Μάζιτς 5, Νικολοπούλου , Σταμάτη 6 (1 τρίποντο, 5 ασί), Τόμας 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΟΥΡΣΚ (Μοντέλο): Κρουζ 12 (1), Στιούαρτ (18 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Βίντμερ 10 (9 ριμπάουντ), Ξαργκάι 2, Ζέντικ 2, Τσαρλς 14 (8 ριμπάουντ), Κιρίλοβα 5 (1), Λεβτσένκο, Πέτροβιτς 10 (2).