Η Παρί Σεν Ζερμέν επέστρεψε στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος, συντρίβοντας με το επιβλητικό 7-1 την περυσινή πρωταθλήτρια Μονακό! Η ομάδα του Ουνάι Εμερι εξασφάλισε και μαθηματικά τον τίτλο καθώς έχει 17 βαθμούς διαφορά από τη Μονακό, ενώ απομένουν πέντε αγώνες για το τέλος του πρωταθλήματος. Από δύο γκολ πέτυχαν οι Ντι Μαρία και Λο Κέλσο, από ένα οι Καβάνι, Ντράξλερ και Φαλκάο (αυτογκόλ).

Για μία ακόμη αγωνιστική ο Κώστας Μήτρογλου έκανε το καθήκον του, αφού αν και πάλι μπήκε ως αλλαγή κατάφερε να σκοράρει και να βοηθήσει την Μαρσέιγ να πάρει πολύτιμη εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Τρουά για την 33η ημέρα του γαλλικού πρωταθλήματος.

Ο Έλληνας επιθετικός πέρασε στο παιχνίδι στο 69΄ και έξι λεπτά αργότερα (75΄) κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και να ισοφαρίσει το σκορ σε 2-2.

Τα άλλα δύο τέρματα της Μαρσέιγ σημείωσαν οι Ν’ Τζιέ (11΄) και Τοβάν στο 85΄, ενώ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Γκραντσίρ και προηγήθηκαν 2-1 στο 48΄ με τον Νιβέτ.