Στη δεύτερη θέση, έστω και προσωρινά, βρίσκεται η Λίβερπουλ που επικράτησε με 2-0 της Νιουκάστλ για την 29η αγωνιστική της Premier League. Η ομάδα του Κλοπ άνοιξε το σκορ στο 40′ με τον Σαλάχ και ο Μανέ στο 55′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί και παραμένουν στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Η Τότεναμ, επιβλήθηκε με 2-0 της Χάντερσφιλντ και παραμένει στη διεκδίκηση θέσης στην τετράδα. Οι «πετεινοί» ήταν καλύτεροι και είχαν σε μεγάλη μέρα τον Σον, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ (27′, 54′).

Η Σουόνσι σημείωσε τη μεγαλύτερη νίκη της ημέρας, καθώς επικράτησε με 4-1 της Γουέστ Χαμ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 8′ με τον Κι και στο 32′ ο Φαν ντε Χόορν έκανε το 2-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη στο 48′ ο Κινγκ ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ, ενώ στο 63′ με πέναλτι ο Αγιού έκανε το 4-0. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους σημείωσε στο 71′ ο Αντόνιο.