Την 9η θέση κατέλαβε στον τελικό του μήκος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου του Μπέρμιγχαμ (1-4/3) ο Μίλτος Τεντόγλου. Ο Έλληνας αθλητής με μία έγκυρη προσπάθεια στα 7.82μ. δεν κατάφερε να μπει στην τελική οκτάδα του τελικού, ώστε να κάνει και τα έξι άλματα.

Ο Τεντόγλου που ξεκίνησε με δύο άκυρες προσπάθειες, ήταν 8ος μέχρι και το τελευταίο άλμα του Νιοτιοαφρικανού παγκόσμιου πρωταθλητή του Λονδίνου, Λούβο Μανιόνγκα. Το μεγάλο φαβορί του αγώνα είχε επίσης άκυρες τις δύο πρώτες προσπάθειες, αλλά τελικά κατάφερε στην τρίτη να φθάσει στα 8.33μ.

Μεγάλος νικητής ήταν ο 20χρονος Κουβανός Γιουάν Μιγκέλ Ετσεβαρία, που φέτος είχε κάνει 8.34μ και στον τελικό κατάφερε να φθάσει στα 8.46μ, που είναι και η κορυφαία φετινή επίδοση στον κόσμο. Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός, αφού δεύτερος με 8.44μ κατετάγη ο Μανιόνγκα και τρίτος ο Αμερικανός Μάρκους Ντέντι με 8.42μ, ο οποίος ήταν και ο νικητής πριν δύο χρόνια στο Πόρτλαντ.

9.Μίλτος Τεντόγλου (Ελλάδα) 7.82μ

***Η Μαρία Μπελιμπασάκη αποκλείστηκε από τον τελικό των 400μ, αφού αν και αρχικά κατέλαβε την 2η θέση στην 3η προκριματική σειρά με 52.17, ακυρώθηκε στη συνέχεια από τους κριτές. Πρώτη τερμάτισε η Αμερικανίδα Κόρτνεϊ Οκόλο με 51.79, η οποία έχει και την κορυφαία φέτος επίδοση στον κόσμο με 51.16.

***Σε θρίαμβο για την Ακτή Ελεφαντοστού εξελίχθηκε ο τελικός στα 60μ γυναικών. Κα αυτό χάρη σε δύο εκληκτικές σπρίντερ που διαθέτει η αφρικανική χώρα που κατάφεραν να ανεβούν στις δύο πρώτες θέσεις του βάθρου. Ο λόγος για την Μιριέλ Αουρέ η οποία τερμάτισε πρώτη σε 6.97 με την κορυφαία φετινή επίδοση στον κόσμο και στην Μαρί Ζοσέ Τα Λου που κατετάγη δεύτερη με 7.05. Το χάλκινο μετάλιοο πήρε η Ελβετία με την Μουτζίνγκα Καμπούντζι, η οποία τερμάτισε επίσης σε 7.05.

8.Ραμόνα Μπέργκελ (Τζαμάικα) 7.50

***Η Ουγγαρέζα Ανίτα Μάρτον αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια κλειστού στίβου στη σφαιροβολία, αφού στον τελικό επικράτησε με 19.62μ, επίδοση που είναι η κορυφαία φέτος στον κόσμο. Το ασημένιο μετάλλιο στη διοργάνωση του Μπέρμιγχαμ πήρε η Τζαμαϊκανή Ντανιέλ Τόμας Ντοντ με 19.22μ που είναι νέο εθνικό ρεκόρ και το χάλκινο η Κινέζα Λιάο Γκονγκ με 19.08μ

1.Ανίτα Μάρτον (Ουγγαρία) 19.62μ

2.Ντανιέλ Τόμας Ντοντ (Τζαμάικα) 19.22μ

3.Λιάο Γκονγκ (Κίνα) 19.08μ

4.Γιανγκ Γκάο (Κίνα) 18.77μ

5.Παουλίνα Γκούμπα (Πολωνία) 18.54μ

6.Αλιόνα Ντουμπίτσκαγια (Λευκορωσια) 18.21μ

***Η Καταρίνα Τζόνσον Τόμπσον κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο πένταθλο. Η Βρετανίδα αθλήτρια των συνθέτων συγκέντρωσε 4.750 βαθμούς που είναι και η καλύτερη φετινή της επίδοση, αφού έκανε 8.36 στα 60μ εμπόδια, 1.91μ στο ύψος, 12.68μ στη σφαιροβολία, 6.50μ στο μήκος, και 2.16.63 στα 800μ. Το ασημένιο μετάλιο πήρε η Ιβόνα Ντάντιτς (Αυστρία) και το χάλκινο η Γιοργκέλις Ροντρίγκες (Κούβα).