Η Μπάγερν Μονάχου ήταν το απόλυτο φαβορί απέναντι στην Πάντερμπορν και το απέδειξε και στην πράξη. Το τελικό 6-0 αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς και τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, με τους Βαυαρούς να προκρίνονται στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολλές επιθετικές λύσεις και μάλιστα χρίστηκαν πέντε διαφορετικοί σκόρερ. Ο Κομάν στο 19′ πέτυχε το πρώτο τέρμα της αναμέτρησης, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Λεβαντόφσκι ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ. Ο Κίμιχ στο 42′ έκανε το 3-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Ο Τολισό στο 55′ πέτυχε το τέταρτο γκολ για τους φιλοξενούμενους, ενώ με δύο γκολ του Ρομπέρ (86′ και 89′) η Μπάγερν ολοκλήρωσε την ευρεία της νίκη στα προημιτελικά του θεσμού.