Με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να σκοράρει δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο, η Λίβερπουλ έκανε την ανατροπή νικώντας στο Ανφιλντ τη Λέστερ 2-1. Ο Αιγύπτιος επιθετικός σκόραρε στο 52ο και 76ο. λυτρώνοντας την ομάδα του, η οποία μόλις στο 2ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Βάρντι.

Νέα γκέλα για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που έφερε τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία στην Πρέμιερ Λιγκ. Μετά τη Λέστερ και την Μπέρνλι, η Γιουνάιτεντ έχασε βαθμούς και από τη Σαουθάμπτον, καθώς το μεταξύ τους παιχνίδι στο Ολντ Τράφορντ τέλειωσε 0-0. Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο (υποχώρησε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας) έχει συνολικά τέσσερα ματς χωρίς νίκη, αφού στις 20/12 είχε και την ήττα στο Λιγκ Καπ από την Μπρίστολ Σίτι.

Εύκολο εξελίχθηκε το απόγευμα για την Τσέλσι, η οποία συνέτριψε στο Στάμφορντ Μπριτζ την Στόουκ με 5-0. Οι Ρούντιγκερ, Ντρινκγουότερ και Πέδρο σκόραραν είχαν σκοράρει για το 3-0 πριν συμπληρωθούν 25 λεπτά, ενώ στο 73` ο Γουίλιαν με πέναλτι και στο 88` ο Ζαπακόστα διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Τα έως τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Μπόρνμουθ-Έβερτον 2-1

(33`, 88` Φρέιζερ – 57` Ιντρίσα Γκουεγιέ)

Τσέλσι-Στόουκ 5-0

(3` Ριούντιγκερ, 9` Ντρινκγουότερ, 23` Πέδρο,

73`-πεν. Γουίλιαν, 88` Ζαπακόστα)

Χάντερσφιλντ-Μπέρνλι 0-0

Λίβερπουλ-Λέστερ 2-1