Η κυριαρχία του Προμηθέα στην τρίτη περίοδο (20-11) «θύμωσε» τον Παναθηναϊκό, ο οποίος τρέχοντας επιμέρους σκορ 35-12 στα τελευταία δώδεκα λεπτά (61-52 στο 28′) ισοπέδωσε (96-64) την πολύ ενδιαφέρουσα ομάδα της Πάτρας στο ΟΑΚΑ, διατηρώντας το αήττητο έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές στην Basket League. MVP της 4ης ημέρας του πρωταθλήματος αναδείχθηκε ο Τζέιμς Γκιστ, ο οποίος κόντεψε να ισοφαρίσει το ατομικό ρεκόρ πόντων του στην Α1 (20 π. σε ένα ματς με την Καβάλα στην παρθενική σεζόν του 2012-13) έχοντας 19 πόντους (6/7 δ., 1/1 τρ., 4/6 β.), 6 ριμπάουντ, 1 τάπα, 3 κλεψίματα και 0 λάθη σε 26’56» συμμετοχής, ενώ ο Νικ Καλάθης ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με «double double» (14 π., 5 ρ., 10 ασ., 3 κλ.). «Ο Προμηθέας έπαιξε πολύ καλά στο τρίτο δεκάλεπτο και του αξίζουν συγχαρητήρια. Κρατάμε την καλή εμφάνιση και είμαστε στον σωστό δρόμο», είπε ο Τσάβι Πασκουάλ.