Σπουδαία εμφάνιση για τη Λίβερπουλ, καθώς συνέτριψε στο Ανφιλντ την Αρσεναλ με 4-0 στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής στην Πρέμιερ Λιγκ. Η ομάδα του Γιουργκεν Κλοπ τέλειωσε το ματς με 18 τελικές (οι 10 στην εστία) και τα γκολ πέτυχαν οι Φιρμίνο (17′), Μανέ (40′), Σαλάχ (57′) και Στάριτζ (77′).

Σοκ για την Τότεναμ, που έχασε βαθμούς στο Λονδίνο από την Μπέρνλι (1-1). Προηγήθηκε με τον Ντέλε Αλι (49′), αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Γουντ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Τσέλσι επικράτησε με 2-0 εντός έδρας την Έβερτον. Το σκορ για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε άνοιξε ο Φάμπρεγκας στο 27΄ από ασίστ του Μοράτα, ο οποίος σημείωσε στο 40΄ το 2-0.

Σε άλλο παιχνίδι, η Γουέστ Μπρομ έφερε 1-1 στην έδρα της με την Στοουκ. Στο 61΄ ο Τζέι Ροντρίγκες πέτυχε το 1-0 για τους γηπεδούχους αλλά η Στόουκ ισοφάρισε με γκολ του Κράουτς στο 77΄.