Η ΑΕΚ «σκούπισε» τη σειρά των «μικρών» τελικών με τον Άρη, επκρατώντας με 71-60 στο ΟΑΚΑ, στο 3ο παιχνίδι. Η Ένωση κατέλαβε την 3η θέση στην κατάταξη του ελληνικού πρωταθλήματος, ενώ 4η τερμάτισε η ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ντίξον (19π.), Ελονού (13π.) και Μαυροκεφαλίδης (10π.) σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων από την ΑΕΚ, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Καββαδάς (11π.), Τσαϊρέλης (11π.) και Σκοτ 10π., ενώ 10 ριμπάουντ μάζεψε ο Μούρτος που είχε και 7 πόντους.

Ο Άρης τροφοδοτούσε τον Βασίλη Καββαδά στη ρακέτα και χάρη στις μάχες που κέρδισε ο νεαρός σέντερ, προηγήθηκε με 7-16. Ελονού, Μαυροκεφαλίδης και το τρίποντο του Ντίξον λίγο πριν την εκπνοή της 1ης περιόδου επέτρεψαν στην ΑΕΚ να μειώσει στον πόντο, 18-19. Με δίποντο του Μαυροκεφαλίδη, η ΑΕΚ πήρε τα ηνία, 20-19. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, καθώς Μούρτος και Καββαδάς μάζευαν τα ριμπάουντ (5 και 4 αντίστοιχα).

Ο Καββαδάς είχε και 9 πόντους στο ημίχρονο, ενώ 10 πέτυχε στο ίδιο διάστημα ο Σκοτ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 30-33, όμως η Ενωση απάντησε με επιμέρους σκορ 12-4 για το 42-37, όταν ολοκληρώθηκε το α΄ μέρος. Τη διαφορά για την ΑΕΚ έκανε ο Ντίξον με 13 πόντους (3/4 τρίποντα) και ο Ελονού που στο α΄ μέρος μετρούσε ήδη 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η πίεση της ΑΕΚ στην άμυνα έφερε αποτελέσματα στην 3η περίοδο, αφού οι παίκτες του Πρίφτη σημείωσαν μόλις 8 πόντους (έναντι 14 των γηπεδούχων). Αν και ο Τσαϊρέλης μείωσε 42-39, η συνέχεια ήταν απογοητευτική για τον Αρη. .

Με πολυφωνία στην επίθεση, οι παίκτες του Μανωλόπουλου ξέφυγαν με +14 (53-39). Μετά το 56-45 στο 30ο λεπτό, ο Άρης δεν μπόρεσε να απειλήσει στην 4η περίοδο και οι παίκτες των δύο ομάδων σκεφτόντουσαν ήδη τις… καλοκαιρινές διακοπές.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 42-37, 56-45, 71-60

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 3 (1), Νιούλεϊ 87 (2), Μωραΐτης 5 (1), Μαυροειδής 8, Μαυροκεφαλίδης 10, ΜακΓκραθ, Ελόνου 13, Μιλόσεβιτς, Ντίξον 19 (3), Σκουλίδας, Βασιλειάδης 5 (1).

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Σκοτ 10 (2), Φλιώνης 5, Τσαϊρέλης 11 (2), Καββαδάς 11, Μούρτος 7, Ξανθόπουλος 2, Καλαϊτζάκης, Ζάρας 4, Χρηστίδης 4, Σίμτσακ 2, Ντραγκίσεβιτς 4