Με έμφαση στην άμυνα και τέρμα το… γκάζι της επίθεσης στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα και παρέμεινε στην κορυφή της Α1 μπάσκετ (υπερτερεί στην ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό). Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 72-53 του Προμηθέα, για την 25η αγωνιστική.

Ο Προμηθέας ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο ημίχρονο που κράτησε τον αντίπαλο του χαμηλά στο σκορ. Με ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, ωστόσο ο Ολυμπιακός που είχε για κορυφαίο τον Παπανικολάου, την διαφορά των τεσσάρων πόντων του ημιχρόνου την έκανε δεκαπέντε «καθαρίζοντας« το ματς.

Ο Γιάννης είδε τον Μπιρτς να αποχωρεί με ελαφρύ διάστρεμμα στον αστράγαλο (σε σύγκρουση του με τον Ουότερς) και λογικά δεν θα τον υπολογίζει για το ματς με την Κύμη.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 28-32, 38-53, 53-72

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Αγγέλου): Γκίκας 4, Φαγέ 9(1), Ντίκερσον 2, Τζόουνς 13(2), Μουρ 4, Παπαντωνίου 9(1), Τζέικσεν, Γερομιχαλός 4, Τόντιτς 7(1), Σαρικόπουλος 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 10, Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 14(2), Μάντζαρης 3 (1), Γκριν 8, Μπιρτς 3, Γιανγκ 7, Παπαπέτρου 7, Ουότερς 5(1), Αγραβάνης 4, Αθηναίου.