Τουρκικό φέσι φόρεσε η Γαλατάσαραϊ στον Ολυμπιακό σε μια από τις μεγαλύτερες φετινές εκπλήξεις της Ευρωλίγκας.

Οι Τούρκοι επικράτησαν με 80-71 στο ΣΕΦ και έγιναν η πρώτη ομάδα (αν και ουραγός στη διοργάνωση) που επικράτησε των πρωταθλητών Ελλάδος δύο φορές!

Ενα αποτέλεσμα που μπορεί να χτυπήσει ως καμπανάκι για τους παίκτες και τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, καθώς εάν οι Πειραιώτες νικούσαν απόψε θα είχαν ουσιαστικά εξασφαλίσει πλεονέκτημα έδρας, το οποίο τώρα είναι ακόμα στον αέρα.

Ομως επειδή σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση, για μια ακόμα φορά ο Ολυμπιακός σε παιχνίδι που έχει μεγάλη διαφορά από τον αντίπαλο (που είναι ουραγός) το χάνει και με πολύ κακή εμφάνιση.

Πλέον υπάρχει και το απίθανο (πλην όμως μαθηματικά υπαρκτό) σενάριο με τέσσερις ήττες οι Ερυθρόλευκοι στο δύσκολο πρόγραμμα που τους απομένει να χάσουν το πλεονέκτημα έδρας από Ερυθρό Αστέρα ή Παναθηναϊκό!

Οι Ερυθρόλευκοι έχουν να παίξουν ακόμα με Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ και εκτός έδρας με Ερυθρό Αστέρα, Εφές Αναντολού και ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Κυρίαρχος στο πρώτο μέρος

Ο Ολυμπιακός είχε απόλυτη κυριαρχία στο πρώτο δεκάλεπτο οπότε και προηγήθηκε με 27-14, με τον Γιώργο Πρίντεζη να έχει ήδη 10 πόντους και τους γηπεδούχους να κάνουν πάρτι κάτω από τις δύο ρακέτες με 12 ριμπάουντ (τα επτά, επιθετικά!) έναντι μόλις 3 των Τούρκων, τους οποίους είχαν υποχρεώσει και σε 5 λάθη, τη στιγμή που οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν είχαν ούτε ένα.

Ηταν κάτι παραπάνω από φανερή η διαφορά των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα όταν πήρε μπροστά και ο Ερικ Γκρίν η διαφορά να φτάσει γρήγορα στους 15 πόντους (34-19 στο 12’).

Ο κόουτς του Ολυμπιακού μπόρεσε έτσι από πολύ νωρίς να προχωρήσει σε αλλαγές που όχι μόνο δεν αλλοίωσαν την εικόνα των πρωταθλητών, αλλά αντίθετα η διαφορά διατηρήθηκε ψηλά (48-32 στο 19’) για να κλείσει το ημίχρονο με 48-35 χωρίς οι γηπεδούχοι να αντιμετωπίζουν πρόβλημα παρά το τραγικό τους ποσοστό από την περιφέρεια (μόλις 14% στα τρίποντα με 1/7).

Ο Μίτσοφ πήρε τ’ όπλο του

Ομως τα πάντα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, από το τρίτο κιόλας δεκάλεπτο όπου οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι το χαλάρωμα των γηπεδούχων στην άμυνα (το είχαν πάθει και μια εβδομάδα πριν με την Νταρουσάφακα, αλλά δεν βρέθηκαν ποτέ πίσω στο σκόρ) βρήκαν ρυθμό και με ηγέτη τον Βλάντιμιρ Μίτσοφ, πήραν τη σπουδαία νίκη.

Ο Σέρβος γκάρντ, είχε μόλις 2 πόντους στο ημίχρονο και τελείωσε το παιχνίδι με 18, με 4/5 τρίποντα, τα περισσότερα στα τελευταία λεπτά του αγώνα (13 πόντους στην τελευταία περίοδο). Η Γαλατά ισοφάρισε 57-57 με δύο τρίποντα και στη συνέχεια πέρασε και μπροστά, ενώ τελευταία φορά που πέρασε μπροστά ο Ολυμπιακός ήταν το 69-68 με το τρίποντο του Γκρίν που ήταν το μοναδικό εύστοχο της ομάδας του στο δεύτερο μέρος και μόλις δεύτερο σε όλο τον αγώνα (2/20 συνολικά και 1/13 στο δεύτερο!).

Ολυμπιακός (27/54 διπ., 2/20 τρ., 11/16 βολ., 23-23 ριμπ., 14 ασιστ, 6 κλεψ., 2 κοψ., 12 λαθ.): Γκριν 14, Μπιρτς 7, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου, Σπανούλης 7, Ουότερς 4, Αγραβάνης 5, Μιλουτίνοβ 6, Πρίντεζης 14 (5/10 διπ., 4-4 ριμπ.), Παπανικολάου 7, Μάντζαρης, Λοτζέσκι 5.

Γαλατάσαραϊ (21/46 διπ., 10/16 τρ., 8/14 βολ., 24-10 ριμπ., 19 ασιστ, 9 κλεψ., 4 κοψ. 12 λαθ.): Μίτσοβ 18 (3/9 διπ., 4/5 τρ., 5 ριμπ., 4 κλεψ., 5 ασιστ), Φιτιπάλντο 6, Τάιους 14, Κορκμάζ 3, Αραρ 4 (6 ριμπ.), Χατσίεβα, Πλάις 6, Ντέι 8, Γκιουλέρ 8 (8 ασιστ), Ντίμπλερ, Κοκσάλ 13.