Ρεάλ Μαδρίτης και Μπάγερν συνεχίζουν στην προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ισπανική ομάδα, μετά το 3-1 επί της Νάπολι στη Μαδρίτη, νίκησε και στο Σαν Πάολο με το ίδιο σκορ και με τον Σέρχιο Ράμος να είναι για ακόμα μία φορά ο πρωταγωνιστής. Η Μπάγερν  πέρασε από το Εμιρέιτς συντρίβοντας με το σκορ του πρώτου αγώνα (5-1) την Αρσεναλ η οποία «παραδόθηκε», όταν έμεινε με δέκα παίκτες (αποβολή Κοσιελνί 54').

Στο Σαν Πάολο, ο Σέρχιο Ράμος «καθάρισε» για ακόμα μία φορά για τη Ρεάλ. Η Νάπολι κυριάρχησε στο α' μέρος, είχε ευκαιρίες και άνοιξε το σκορ με τον Ντρίες Μέρτενς στο 24' ύστερα από ασίστ του Χάμσικ. Η αντίδραση της Ρεάλ ήρθε πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο πέρασε και τον Ρέινα, αλλά έστειλε (από πλάγια θέση) τη μπάλα στο δοκάρι. Η Νάπολι είχε επίσης δοκάρι στο 38' με τον Μέρτενς και ακόμα μία καλή φάση με τον Χάμσικ ένα λεπτό αργότερα (σουτ άουτ).
Στο ' μέρος έγινε η ανατροπή με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Πρώτα εκτέλεση κόρνερ ο Τόνι Κρόος, κεφαλιά ο Σέρχιο Ράμος και 1-1 (51'). Στη συνέχεια πάλι κόρνερ ο Κρόος, νέα κεφαλιά του Ράμος  η μπάλα χτύπησε και στον Μέρτενς για να γίνει το 2-1 (57').  Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μοράτα διαμόρφωσε  το τελικό 3-1.

Στο Εμιρέιτς, η Αρσεναλ έπαιξε καλό ποδόσφαιρο για ένα ημίχρονο, αλλά όταν δέχτηκε την ισοφάριση και έμεινε με δέκα παίκτες κατέρρευσε και η Μπάγερν έβγαζε τη μία φάση μετά την άλλη.

Η Αρσεναλ προειδοποίησε με το δοκάρι σε κεφαλιά του Ζιρού (13') και στο 20' ο Γουόλκοτ σκόραρε για το 1-0. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Γουόλκοτ από τον Αλόνσο, ενώ είχαν κι άλλη μία καλή φάση με τον ίδιο παίκτη στο 34' . Στην καλύτερη στιγμή της Μπάγερν στο α' μέρος, ο Λεβαντόφσκι αστόχησε από καλή θέση.
Στο β' μέρος όλα άλλαξαν στο 53'. Ο Τάσος Σιδηρόπουλος έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Λεβαντόφσκι από τον Κοσιελνί  Αρχικά, έδειξε κίτρινη κάρτα στον αμυντικό της Αρσεναλ, αλλά στη συνέχεια έβγαλε την κόκκινη. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Λεβαντόφσκι και ισοφάρισε (1-1).  Ετσι όλα έγιναν εύκολα για την ομάδα της Βαυαρίας που πέτυχε τo 2-1 με τον Ρόμπεν στο 68', ενώ είχε δοκάρι με τον Λεβαντόφσκι στο 75'. Ο Ντάγκλας Κόστα στο 78' με ατομική προσπάθεια σκόραρε για το 3-1, ενώ ο Βιδάλ με δύο γκολ στο 80'  και το 85' διαμόρφωσε το τελικό 5-1.