Ο Παναθηναϊκός νίκησε 72-59 τον Ολυμπιακό αυτή τη φορά σε αγώνα πρωταθλήματος, δεν κατάφερε όμως να καλύψει και τη διαφορά της ήττας από τον πρώτο γύρο (25 πόντοι).

Πρωταγωνιστής και πάλι για τους Πράσινους ο Κέι Σι Ρίβερς, ο οποίος «εκτέλεσε» και πάλι τους Ερυθρόλευκους με 26 πόντους (4/6 δίποντα, 6/10 τρίποντα), ενώ παράλληλα έκανε και άλλες δουλειές στο παρκέ (9 ρημπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα). Καταπληκτικός ήταν και ο Κρις Σίνγκλετον με 20 πόντους (4/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα). Ο Παναθηναϊκός είχε μία εξαιρετική δεύτερη περίοδο, όταν με σερί 14-0 κατάφερε να ανατρέψει το προβάδισμα του Ολυμπιακού στο δεκάλεπτο (20-12). Οι Ερυθρόλευκοι επέστρεψαν στο ματς, αλλά ένα νέο ξέσπασμα των Πρασίνων στην τελευταία περίοδο έφερε το τελικό 72-59. Με 12/31 τρίποντα και εξαντλητική άμυνα (10 κλεψίματα) ο… λαβωμένος Ολυμπιακός δεν είχε… τύχη στο ΟΑΚΑ.

Ο Ολυμπιακός που αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Λοτζέσκι, Γιανγκ, ενώ έχασε από το δεύτερο δεκάλεπτο και τον Σπανούλη (φόβοι για θλάση στο πόδι), έδωσε ρεσιτάλ αστοχίας από τα 6.75 (4/18), ενώ υπέπεσε σε 14 λάθη. Ωστόσο, το πείσμα των Πρίντεζη (14π.), Παπανικολάου (13π. με 3 φάουλ από το ημίχρονο) και Μιλουτίνοφ τον κράτησε ανταγωνιστικό μέχρι το 30΄ (48-45), ενώ τον βοήθησε να μην χάσει τη διαφορά του +25 από τη νίκη του στον πρώτο γύρο στο ΣΕΦ. Σημειώνουμε ότι η στατιστική δεν κατέγραψε κανένα κλέψιμο από παίκτη του Ολυμπιακού!

Ο Παναθηναϊκός είχε 16/38 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 4/5 βολές, 21-16 ρημπάουντ, 12 ασίστ, 7 λάθη, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα. Ο Ολυμπιακός τέλειωσε το ματς με 18/39 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 11/14 βολές, 25-15 ρημπάουντ, 13 ασίστ, 14 λάθη, 6 κοψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 31-28, 48-45, 72-59

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Φελντέιν 4, Χαραλαμπόπουλος 2, Γκέιμπριελ 2, Μπουρούσης 2, Καλάθης 2, Σίνγκλετον 20 (4), Ρίβερς 26 (6), Τζέιμς 12 (2), Φώτσης, Παππάς 2, Τζεντίλε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 11, Πρίντεζης 14 (2), Παπανικολάου 13 (1), Μάντζαρης 2, Σπανούλης, Γκριν 9 (1), Μπιρτς 2, Παπαπέτρου 4, Ουότερς 4, Αγραβάνης, Αθηναίου.