Ο Παναθηναϊκός Superfoods έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο κερδίζοντας την εκτός έδρας με 86-72 σε αναμέτρηση για την 13η αγωνιστική της Euroleague. Σπουδαία εμφάνιση από τους Τζέιμς (19π.) και Καλάθη (16π.). Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μακλίν με 16 πόντους. Το «τριφύλλι» την Παρασκευή (23/12, 21:15) υποδέχεται την Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods παρά το γεγονός πως ο Καλάθης ξεκίνησε φανταστικά τον αγώνα, πέτυχε τους 12 από τους 16 πόντους της ομάδας του, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου με 5 πόντους (21-16 στο 10’).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της σε άμυνα και επίθεση και με ένα σερί 12-0 πήρε το προβάδισμα (21-27 στο 14΄). Στην συνέχεια ακολούθησε τρίποντη καταιγίδα από Τζέιμς και Φώτση και έτσι το «τριφύλλι» πήγε στα αποδυτήρια στο +11 (29-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» συνέχισαν να «βομβαρδίζουν» το καλάθι από τα 6.75μ. εκτοξεύοντας την διαφορά στους 22 πόντους (42-64) και ουσιαστικά «καθάρισαν» τον αγώνα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός Superfoods διατήρησε με χαρακτηριστική ευκολία το διψήφιο προβάδισμα του και έτσι έφτασε στην 8η νίκη του στην διοργάνωση με το τελικό 72-86 .

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 29-40, 42-64, 72-86

Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛιν 16 (9 ριμπ.), Χίκμαν 5, Καλνιέτις 7 (1), Ραντούλιτσα 7, Ντράγκιτς 9 (1), Μάτσβαν 8, Τσιντσιαρίνι, Σάντερς 10, Αμπάς, Τσερέλα 5 (1), Σιμόν 5 (1).

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγλετον 8 (10 ριμπ.), Νίκολς, Ρίβερς 12 (3), Τζέιμς 19 (3), Φώτσης 5 (1), Παππάς 4, Φελντέιν 10 (2), Χαραλαμπόπουλος 2, Γκάμπριελ, Μπουρούσης 10 (1), Καλάθης 16 (2).